Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov:

- "(ABD'nin Rus şehirlerinin saldırılara maruz kalabileceği açıklaması) Bu açıklama, ABD yönetiminin Suriye politikasında ne seviyeye düştüğünün göstergesidir" - "(Halep'te) 48 saatlik insani mola teklifimiz masada duruyor ancak 7 günlük süreler bizim için kabul edilemez"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov:
29 Eylül 2016 Perşembe 12:49

MOSKOVA (AA) - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin, Suriye’de iç savaşın devam etmesi durumunda Rus şehirlerinin saldırılara maruz kalabileceği yönündeki açıklamasını "terörizme destek" olarak nitelendirdi.

Ryabkov, Rus basınına Kirby'nin sözlerine dair açıklamalarda bulundu.

ABD'nin DAEŞ'le mücadelede Rusya ile işbirliği yapmayı reddederek ve bu tür açıklamalar yaparak terörizme destek olduğunu savunan Ryabkov, şunları kaydetti:

"Bu açıklama ABD yönetiminin Suriye politikasında ne seviyeye düştüğünün göstergesidir. Suriye'de çözümün, Rus-Amerikan anlaşmalarında yazıldığından başka bir alternatifi olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle ABD yönetiminin bize karşı tehdit ve baskı politikası yerine o anlaşmaları yerine getirmeye konsantre olması gerekiyor."

-"Halep'te 48 saatlik ateşkes" önerisi

Ryabkov, Suriye'nin Halep şehrinde insani yardım amacıyla 48 saatlik çatışmazlık teklif ettiklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

"İnsani yardım konularının çözülmesi için 48 saatlik insani molalar önerdik. Ancak Amerikalı ortaklarımız sadece kendilerinin bildiği nedenlerle 7 günlük çatışmasızlık talebinde sabitlendiler. 48 saatlik insani mola teklifimiz masada duruyor ancak 7 günlük süreler bizim için kabul edilemez."

Kirby, “Suriye’de iç savaşın devam etmesi durumunda aşırıcı gruplar Suriye’deki bu durumu istismar edebilir ve operasyonlarını genişletebilir. Hiç şüphe yok ki bu Rusya’nın menfaatleriyle çatışabilir ve Rusya şehirleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir.” demişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×