"PKK, Kürtlerin DAEŞ'idir"

- AZADİ İnisiyatifi Sözcüsü Delal: "Kürt halkına her türlü zulmü ve aşağılamayı reva gören bu hareket, yeri geldiğinde istismar edeceği yeni mağduriyetlere ortam oluşturmakta, yeri geldiğinde ise bizzat kendi yarattığı mağduriyetleri alçak emelleri için maniple etmektedir" - Kapatılan HEP'in Genel Başkanı Işıklar: "Köylülerin hayatını kaybettiği olaya haklılık kazandıracak gerekçeleri kabul etmiyorum. Pişmanlık duymak ve özür dilemek yerine gerekçe arayışına girmek, en az ölümler kadar kötüdür" - Siyasetçi Güçlü: "PKK, Kürtlerin DAEŞ'idir. Kürtlerin yaşadığı bütün bölgelerde egemen olmak istiyor. Bu nedenle kendisine muhalif olan legal örgütleri yok ediyor. Şehirlere taşıdığı çatışmaları bu çerçevede okumak gerekiyor" - Siyasetçi Bucak: "PKK, korkunç bir patlama ile katledilen sivil Kürt köylülerini 'iş birlikçi' olarak suçluyor. Şehirlere taşınan çatışmaların ve kinin varabildiği boyutu bir kez daha gördük. Kürt köylülerini hedef alanları şiddetle kınıyorum"

18 Mayıs 2016 Çarşamba 12:27

ANKARA (AA) - TANJU ÖZKAYA - Kürt siyasetçiler, Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında patlayıcı yüklü kamyonun infilak ettirildiği terör saldırısı sonucunda 16 köylünün yaşamını yitirmesi nedeniyle, olaya sebep olan terör örgütü PKK'ya tepki gösterdi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan AZADİ İnisiyatifi Sözcüsü Yavuz Delal, kapatılan HEP'in Genel Başkanı Fehmi Işıklar ile eski siyasetçiler İbrahim Güçlü ve Sertaç Bucak, terör örgütü PKK'nın kurulduğu günden bu yana en büyük zararı Kürtlere verdiğini, Dürümlü'deki katliam ile örgütün hedefinde Kürtlerin olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Yazar ve siyasetçi İbrahim Güçlü, terör örgütü PKK'nın, kurulduğu günden bu yana Kürtleri katlettiğini söyledi.

Örgütün şehirlere taşıdığı çatışmalarda büyük kayıp verdiğini belirten Güçlü, bu nedenle PKK’nın sivilleri de hedef almaya başladığını ifade etti.

İbrahim Güçlü, "PKK, çatışmalarda beklediği sonucu alamayınca, sivilleri de içine alan geniş bir katliam stratejisi geliştiriyor. Bomba yüklü araçlarla kendisini istemeyen köylüleri havaya uçurması, bunun bariz örneğidir. Zaten kurulduğu günden beri Kürtleri katlediyor." dedi.

PKK'nın "Kürt toplumuna ait olmayan bir proje" olduğunu söyleyen Güçlü, Türkiye’nin bölgesinde etkin bir güç olmasını istemeyen aktörlerin, örgütü istedikleri gibi kullandıklarına işaret ederek, "PKK bu devletler için çalışırken, kendisi için de Baasçı bir politika geliştirmek istiyor. Bu pencereden baktığınızda PKK, Kürtlerin DAEŞ'idir. Kürtlerin yaşadığı bütün bölgelerde egemen olmak istiyor. Bu nedenle kendisine muhalif olan legal örgütleri yok ediyor. Şehirlere taşıdığı çatışmaları bu çerçevede okumak gerekiyor." diye konuştu.

Örgütün her türlü yıkım ve ölümden nemalanmaya çalıştığını anlatan İbrahim Güçlü, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sivil insanların ölmesi, şehirlerin boşatılması, katliam, kıyım, yıkım, hiçbiri örgüt için önemli değil. Şehir çatışmalarında yenildi ve başarı elde edemeyeceğini gördü. Ama öldürülen köylüleri, boşatılan şehirleri kendisi için kazanç sayıyor. İç infazların sayısı binleri bulan bir örgütten başka ne beklenebilir ki?"

- "Sözün bittiği yere gelinmiştir"

Siyasetçi Sertaç Bucak ise köylülerin "bir hiç uğruna korkunç bir patlama ile katledildiğini" belirterek, "Bu olay hiçbir şekilde kabul edilemez. Çünkü o köylüler sivil ve çatışmanın tarafı değildi. Şehirlere taşınan çatışmaların ve kinin varabildiği boyutu bir kez daha gördük. Çatışmalarda en büyük zararı siviller gördü. Bu nedenle Kürt köylülerini hedef alanları şiddetle kınıyorum." şeklinde konuştu.

Olaydan sonra terör örgütü PKK'nın hayatını kaybeden köylüleri suçlayan bir açıklama yaptığını hatırlatan Bucak, şunları söyledi:

"Olaydan sonra örgütün yaptığı açıklama, tam bir hilkat garibesidir. Katledilen insanları 'iş birlikçi olmakla' suçluyorlar. Lakin şunu unutuyorlar ki son genel seçimlerde o köyde HDP'ye yüzde 98 oranında oy çıkmış. Sizlere oy veren insanları bile doğrudan hedef alıyorsanız, sözün bittiği yere gelinmiştir."

- "Kürtlerin PKK'dan kurtulma vakti gelmiştir"

AZADİ İnisiyatifi Sözcüsü Yavuz Delal de terör örgütü PKK'nın Kürt halkına her türlü zulmü ve aşağılamayı reva gören bir hareket olduğunu vurguladı.

Dürümlü'deki katliam ile bölücü terör örgütü PKK'nın hedefinin Kürtler olduğunun bir kez daha ortaya çıktığına dikkati çeken Delal, "PKK’nın kötücül doğasının bir gereği olarak ortaya çıkan Dürümlü mezrasındaki terör katliamı da terörün ilk hedefinin bizzat Kürt halkı olduğunu tespit etmemize en iyi imkanı vermektedir. Bu imkan, örgütün varlık sahasına çıkmasından bu yana sergilediği temel içgüdüsel davranış tarihinin zirve yaptığı noktadır." ifadelerini kullandı.

PKK'nın Kürtlerin barış tercihine, yaşamına ve köklü değerlerine karşı terör eylemleri yaptığını hatırlatan Yavuz Delal, örgütün yeri geldiğinde bu eylemleri maniple ederek, lehine mağduriyetler ortaya çıkardığını da ifade etti.

Delal, şunları kaydetti:

"Kürt halkına her türlü zulmü ve aşağılamayı reva gören bu hareket, yeri geldiğinde istismar edeceği yeni mağduriyetlere ortam oluşturmakta, yeri geldiğinde ise bizzat kendi yarattığı mağduriyetleri alçak emelleri için maniple etmektedir. Halkın yaşamına itibar etmeyen bir örgüt, terör dışında hiçbir nitelemeye sahip olamaz. Hak, adalet ve hürriyet gibi kavramlara inanan hiçbir insan, PKK'yı terör dışında bir değerlendirmeye tabi tutamaz. Artık vakit, Kürt halkının PKK'dan, yani terörden kurtulma, kurtarılma vaktidir. Bunu başarmaya azmetmiş bir hükümet kararlılığı görmek memnuniyet vericidir."

- "Olaya haklılık kazandırma girişimlerini kabul etmiyorum"

Kapatılan Halkın Emek Partisi (HEP) Genel Başkanı ve eski TBMM Başkanvekili Fehmi Işıklar ise insan yaşamını hedef alan bütün eylemlere karşı olduğunu belirterek, "Ne kadar sürer bilmiyorum ama çatışmaların bir an önce son bulmasını istiyorum. Köylülerin hayatını kaybettiği olaya haklılık kazandıracak gerekçeleri kabul etmiyorum. Örgütün olay sonrasında yaptığı açıklama da yanlıştı. Pişmanlık duymak ve özür dilemek varken, böyle bir olaya haklılık kazandırmak, ölümler kadar acı bir durumdur." ifadelerini kullandı.

- Dürümlü'deki patlama

Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında, PKK'lılara ait bomba yüklü bir kamyonun patlamasıyla 16 köylü hayatını kaybetti.

12 Mayıs'ta meydana gelen patlamada 23 kişi de yaralandı. İstanbul Adli Tıp Kurumunun DNA ve kimlik tespit çalışmaları yapıldıktan sonra köylülere ait cenazeler, dün patlamanın olduğu mezrada toprağa verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×