Oturuşuyla ünlenen kedi Tombili'nin heykeli açıldı

- Kadıköy Ziverbey'de bir kaldırım taşında verdiği pozuyla "ünlü" olan ve 1 Ağustos'ta hayatını kaybeden Tombili'nin, heykeltıraş Seval Şahin tarafından yapılan heykeli, "unutulmaz" pozunu verdiği yere konuldu

Oturuşuyla ünlenen kedi Tombili'nin heykeli açıldı
04 Ekim 2016 Salı 13:41

İSTANBUL (AA) - Kadıköy Ziverbey'de bir kaldırım taşında verdiği pozuyla ünlenen kedi Tombili'nin heykeli, "unutulmaz" pozunu verdiği kaldırıma konuldu.

Güleç Sokak'ta yaşayan Tombili'nin 1 Ağustos'ta hayatını kaybetmesinin ardından, hayvanseverler Change.org’ta Tombili'nin heykelinin yapılması için kampanya düzenledi. 17 bin imza atılan "bıçkın" kedinin heykelinin yapılması kampanyasına, Kadıköy Belediyesi olumlu yanıt verdi.

Heykeltıraş Seval Şahin tarafından gönüllü olarak yapılan heykel tamamlanarak, sokaktaki kaldırımda unutulmaz pozunu verdiği yere yerleştirildi.

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Başar Necipoğlu, heykelin açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal medya üzerinden 17 bin kişinin Tombili'nin heykelinin yapılması talebi olduğuna değinerek, "Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, vatandaşımızdan gelen bu talebi cevapsız bırakmadı. Kadıköy'deki hayvan dostlarımızın desteğiyle, Kadıköylü heykeltraş Seval Şahin tarafından yapılan heykeli özellikle bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde bir farkındalık yaratmak amacıyla açtık." diye konuştu.

Heykeltraş Seval Şahin de Tombili'nin fotoğrafını sosyal medyada gördüğünü ve çok etkilendiğini dile getirdi.

Kadıköy Belediyesinin kendisine vatandaşların heykel talebini ilettiğini aktaran Şahin, "Ben de severek yapacağımı söyledim. Heykel, önce çamurla çalışıldı, daha sonra bronz dökümü oldu. Heykel açık alana yerleştirilecekti, kamusal alanda bir takım çevre şartlarından dolayı dayanıklı, kalıcı bir malzeme olması gerekiyordu. Bu nedenle bronz yapmaya karar verdik." dedi.

Şahin, Tombili'nin heykeli üzerinde çalışırken hayvan anatomisi üzerine kitapları incelediğini anlatırken, arkadaşının Tombili'ye çok benzeyen kedisinin de kendisine yardımcı olduğunu söyledi.

Kadıköylüler Tombili'nin heykeline yoğun ilgi gösterirken, heykelle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Güleç Sokak'taki kaldırıma konulan heykelin önünde Tombili'ye ilişkin bir yazı da yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×