Orlando saldırganı ile ilgili yeni iddia

- Orlando saldırganı Mateen'in "erkek arkadaşı" olduğunu iddia eden bir kişi, saldırganın terörden ziyade özellikle Latin kökenli eşcinselleri hedef alan bir amaçla hareket ettiğini savundu

Orlando saldırganı ile ilgili yeni iddia
23 Haziran 2016 Perşembe 00:00

WASHINGTON (AA) - ABD'nin Orlando kentinde 12 Haziran'da çoğunlukla eşcinsellerin gittiği gece kulübüne silahlı saldırı düzenleyen Omar Mateen'in "erkek arkadaşı" olduğunu iddia eden bir kişi, saldırganın terörden ziyade özellikle "Latin kökenli eşcinsellerden intikam almayı hedefleyen" bir motivasyonla hareket ettiğini ileri sürdü.

ABD'de İspanyolca yayın yapan Univision kanalına verdiği mülakatta, Orlando'daki saldırıyı gerçekleştiren Omar Mateen'in (29) erkek arkadaşı olduğunu iddia eden bir kişi, Mateen'in saldırıyı Latin kökenli eşcinsellere duyduğu öfke nedeniyle yaptığını ileri sürdü.

"Miguel" takma adıyla katıldığı programda yüzü ve sesi değiştirilen kişi, Mateen ile özellikle eşcinsellerin kullandığı bir arkadaş bulma uygulaması üzerinden tanıştığını, kendisiyle 2 ay boyunca "erkek arkadaşlık" ettiğini ve Mateen'in "yüzde yüz eşcinsel olduğunu" savundu.

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) kendisini üç kez sorguladığını aktaran kişi, Mateen ile aynı otele girip çıkarken çekilmiş kamera kayıtlarının da olduğunu belirtti.

- "Yaptığı bu korkunç şey bir intikamdı"

Mateen'in Latin kökenli eşcinsellere ilgi duyduğunu ancak onlardan olumlu cevap alamayınca öfkelendiğini savunan kişi, Pulse adlı gece kulübündeki saldırıya ilişkin, "Yaptığı bu korkunç şey bir intikamdı" açıklamasını yaptı.

Olayın bir "terör eyleminden" ziyade "Latin kökenli eşcinsellere karşı bir intikam" olduğunu savunan şahıs, saldırının Pulse'taki Latin gecesinde meydana gelmesinin tesadüf olmadığını düşündüğünü belirtti.

Saldırganın DAEŞ'e bağlı olup olmadığının sorulması üzerine söz konusu kişi, Mateen'in İslam ve eşcinsellikle ilgili babasıyla çokça tartıştığını ve "bir kahraman olarak ölmek istediğini" söyledi.

Mülakatı gerçekleştiren kanaldan yapılan açıklamada bu iddiaların ne kadarının doğru olduğunun henüz bilinmediği ancak belli ölçüde doğru olması halinde bile Amerikan yakın tarihinin en büyük toplu katliamının görüntüsünün değişebileceği vurgulandı.

Florida'nın Orlando kentinde 12 Haziran sabaha karşı çoğunlukla eşcinsellerin gittiği "Pulse" adlı gece kulübüne Mateen adlı ABD vatandaşının düzenlediği silahlı saldırıda 49 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi yaralanmıştı. Yaralılardan 6'sının durumu ciddiyetini koruyor.

Olaydan sonra ailesi Afganistan kökenli, kendisi New York doğumlu saldırgan Mateen'in DAEŞ'e bağlılığını ifade ettiği belirtilmiş ancak Mateen'in kulübe birçok kez gittiği, saldırıyı başka nedenlerle düzenlemiş olabileceği de bildirilmişti. Saldırının nedenine ilişkin FBI soruşturması geniş kapsamlı şekilde devam ediyor.


Etiketler; #abd #Omar Mateen

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×