"Okullar üzerinden siyasi içerikli bildiri yayınlanması suç"

- Milli Eğitim Bakanlığınca illere gönderilen yazıda, izin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğu bildirildi - Yazıda, söz konusu fiil ve davranışı yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında meri mevzuat çerçevesinde işlem yapılması ve buna göre tarafların da sorumlu davranmaları istendi

20 Haziran 2016 Pazartesi 14:01

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), izin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğu bildirildi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla illere gönderilen yazıda, son günlerde Bakanlığın bazı güzide kurumlarının isimlerinin yazılı ve görsel ve medyada siyasi çıkar amaçlı kullanılarak yıpratıldığı ve dolayısıyla imajlarının olumsuz etkilendiği belirtildi.

Söz konusu haberlerde, okul adının belirtildiği, öğrenci ya da personel adının geçmediği aktarılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Öğrenci ve veli adı kullanılmadan basında yer alan bu bildirilerin öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok, bazı siyasi çevreler ve STK'lar tarafından organize edildiği anlaşılmaktadır. İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanması suçtur. Okul yönetimi ve öğretmenlerin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesi, niyetin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu açıkça göstermektedir. Öğrencilerimizin bu tarz eylemlerin içine çekilmek istenmelerinin iyi niyetli girişimler olmadığı görülmektedir. Söz konusu fiil ve davranışı yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında meri mevzuat çerçevesinde işlem yapılması ve buna göre tarafların da sorumlu davranmaları gerekmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×