OECD Geçici Ekonomi Görünüm Raporu:

-‘’Küresel ekonomi, bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl 3,2 büyüyecek’’

OECD Geçici Ekonomi Görünüm Raporu:
21 Eylül 2016 Çarşamba 14:20

PARİS (AA) – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonominin, bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl ise yüzde 3,2 büyüyeceği tahmininde bulundu.

OECD’nin bugün yayınlanan Geçici Ekonomik Görünüm Raporunda, ABD’nin bu yıl yüzde 1,4, gelecek yıl ise yüzde 2,1 büyüyeceği öngörüsüne yer verildi. Rapora göre OECD, Avro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 1,5, gelecek yıl ise 1,4 büyümesini bekliyor.

Türkiye ile ilgili rakamlara yer verilmeyen geçici rapora göre, AB’nin güçlü ekonomisi Almanya’nın bu yıl yüzde 1,8, gelecek yıl yüzde 1,5 büyümesi öngörülüyor.

OECD’ye göre ekonomik büyüme Fransa için, 2016 ve 2017 yılında yüzde 1,3 düzeyinde gerçekleşecek. İtalya için yine bu yıl ve gelecek yıl yüzde 0,8 büyüme öngören OECD, İngiltere için bu yıl yüzde 1,8 gelecek yıl ise AB’den çıkma ihtimali nedeniyle yüzde 1 büyüme tahmininde bulundu.

Japonya için bu yıl yüzde 0,6, gelecek yıl yüzde 0,7 büyüme tahmini yapan OECD, Çin için bu yıl yüzde 6,5, gelecek yıl yüzde 6,2, Hindistan için de bu yıl yüzde 7,4, gelecek yıl ise yüzde 7,5'lik büyüme tahmininde bulundu.

OECD, Brezilya ekonomisinin ise bu yıl yüzde 3,3, gelecek yıl ise yüzde 3,6 oranında daralacağını öngördü.

OECD raporunun sonuç bölümünde, ‘’zayıf ticaret büyümesi ve mali sistemlerdeki çarpıklığın, ekonomik büyüme oranlarında olumsuz etki yarattığı’’ yorumu yapıldı.

Raporda, ‘’olağan dışı düşük faiz oranların, mali piyasaları bozduğu ve hatta mali sistem için bir risk oluşmasına yol açtığı’’ uyarısında bulunuldu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×