Türkiye ile Gürcistan Tarımsal İş Forumu

- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "Türkiye bugün eskisinden daha güçlü, daha kenetlenmiş bir şekilde kalkınma yoluna devam etmektedir" - Gürcistan Tarım Bakanı Danelia: "Türkiye, bizim çok yakın komşumuz ve dost ülkedir. Bizim Türkiye ile stratejik ilişkilerimiz var. İki ülke arasında ticaret alanındaki ilişkilerinin güçlendirilmesi lazım"


Türkiye ile Gürcistan Tarımsal İş Forumu
18 Ağustos 2016 Perşembe 19:29

TİFLİS (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin bugün eskisinden daha güçlü ve daha kenetlenmiş bir şekilde kalkınma yoluna devam ettiğini söyledi.

Gürcistan'a resmi ziyarette bulunan Çelik, ilk olarak Gürcistan Tarım Bakanı Otar Danelia ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulundu. Görüşmenin ardından iki bakan, "Türkiye-Gürcistan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı Protokolü" imzaladı.

Görüşmenin ardından, Gürcistan Başbakan Giorgi Kvirikaşvili, Başbakanlıkta Bakan Çelik'i kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulde, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Bakanı Dimitri Kumsişvili, Tarım Bakanı Daneliya, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeli Levent Gümrükçü de hazır bulundu.

Başbakan Kvirikaşvili, Türkiye ve Gürcistan arasında özellikle son yıllarda bir çok alanda ilişkilerin artarak geliştiğini belirterek, iki ülke arasında tarımsal forumun düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kvirikaşvili, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için ortada çok büyük potansiyel var. Bunu kullanmak için çaba göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye, Gürcistan açısından Batı’ya açılan kapı"

Çelik, buradaki kabulün ardından beraberindeki heyetle, başkent Tiflis'te düzenlenen Türkiye-Gürcistan Tarımsal İş Forumu'na katıldı.

Forumda konuşan Çelik, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, bu rakamın ise 137 milyon dolarının tarımsal ürünlere ait olduğuna belirtti.

Çelik, Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı, Tarım İş Forumu ile Ankara ve Tiflis’te gerçekleştirilen stratejik düzeydeki toplantıların her iki ülke açısından bu yılın son derece verimli bir yıl olduğunu açıkça ortaya koyduğunu dile getirerek, bu gelişmelerin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilere katkısının önemli olacağına inandığını kaydetti.

"Gürcistan, Türkiye açısından Doğu’ya açılan kapı, Türkiye ise Gürcistan açısından Batı’ya açılan kapı. Bu özelliklerin her iki ülkeye eşsiz güzellikler sunduğunu belirtmek istiyorum." diyen Çelik, şu anda Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağının Türkiye olduğunun altını çizdi.

Çelik, geleneksel emek-yoğun tarım anlayışından, teknoloji-yoğun tarımsal üretim anlayışına geçilmesi gerektiğini belirtti.

Tarım arazilerin azalması, dünya nüfusunun ve su sıkıntısı tehlikesinin artmasının gelecekte gıda fiyatlarını yükselteceğine yönelik öngörüleri ortaya çıkardığını Çelik, bu duruma doğal afet ve kuraklığın de etki edeceğini kaydetti.

Çelik, Türkiye'nin 2023 hedeflerinden bahsederek, bu konuda tarımsal hasılanın 150 milyar dolar, tarımsal ihracatın da 40 milyar dolara ulaşması için çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.

Yapılan tüm görüşmelerde anlaşma sağlandığını belirten Çelik, bundan sonra Gürcistan-Türkiye arasındaki potansiyelin çıkarılmasının iş adamlarına düştüğünü söyledi.

Çelik, 1994'ten bu yana gerçekleşmeyen Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı'nın düzenlenmesi yaptıkları değerlendirme neticesinde görüş birliğine vardıklarını anlattı.

Türkiye’nin Tarım-İş Toplantılarının ilkini Gürcistan’da gerçekleştirdiğini anımsatan Çelik, bu toplantıların diğer ülkelerde de devam edeceğini dile getirdi.

- "Teröre karşı birlik mesajımızı da bir kez daha yineliyoruz"

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Çelik, bu yapıya karşı etkin şekilde mücadele edildiğini anlatarak "Türkiye bugün eskisinden daha güçlü, daha kenetlenmiş bir şekilde kalkınma yoluna devam etmektedir." dedi.

Çelik, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin darbe girişimini hemen ardından Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradığını ve 19 Temmuz’daki Türkiye ziyaretini iptal etmediğini anımsattı. Gürcistan’ın bu şekilde dünyaya Türkiye ile dayanışma mesajı verdiğini belirten Çelik, Gürcistan'a teşekkür etti.

Bakan Faruk Çelik, "Bu vesileyle benzer acıların, sinsi ve açık düşmanların, demokrasiye ve milletlere kast etmemesi için hükümetlerin birlik ve dayanışma içerisinde çalışma yapmalarının zarureti ortadır. Bu toplantı vesilesiyle teröre karşı birlik mesajımızı da bir kez daha yineliyoruz." diye konuştu.

- "Türkiye, bizim çok yakın komşumuz ve dost ülkedir"

Öte yandan Gürcü Bakan Danelia ise Bakan Çelik ile yaptığı baş başa görüşmenin ardından basın sorularını yanıtladı.

Danelia, Türkiye ile Gürcistan arasında tarım ve ticaret alanındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çaba gösterilmesi gerektiğini söyleyerek, "Bu son derece önemli bir görüşme. Türkiye, bizim çok yakın komşumuz ve dost ülkedir. Bizim Türkiye ile stratejik ilişkilerimiz var." diye konuştu.

Bakan Çelik ile görüşmesinde özelikle Gürcistan'dan Türkiye'ye kırmızı et, fındık ve bal ihracatı yapılmasına yönelik konuları ele aldıkların söyleyen Danelia, gıda ve tarım alanında Türkiye'nin lider bir ülke olduğunu,bu alanda Türkiye'nin zengin tecrübesinden faydalanacaklarını söyledi.

Öte yandan Çelik ve beraberindeki heyet, Başbakan Kvirikaşvili ile görüşmesinden önce Gürcü ve Türk İş Adamları Derneğini (GÜRTİAD) ziyaret etti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×