NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı

- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: - "Ben Türkiye'yi neden bu kadar yoğun bir şekilde ziyaret ediyorum? Çünkü Türkiye son derece önemli bir müttefikimiz, Karadeniz’de lider ve bugün gerginlik yaşayan Suriye ile Irak sınırlarına yakın bir ülkedir" - "Türkiye’ye ve buradaki demokratik kurumlarına destek vermeye devam edeceğiz. Ziyaretim Türkiye’nin NATO için son derece önemli bir müttefik olduğunu bir kez daha kanıtlayacak”

NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı
08 Eylül 2016 Perşembe 19:21

TİFLİS (AA) - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Ben Türkiye'yi neden bu kadar yoğun bir şekilde ziyaret ediyorum? Çünkü Türkiye son derece önemli bir müttefikimiz, Karadeniz’de lider ve bugün gerginlik yaşayan Suriye ile Irak sınırlarına yakın bir ülkedir" dedi.

Stoltenberg, NATO-Gürcistan Komisyonu 4. Toplantısı için bulunduğu Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerden sonra ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Stoltenberg, AA muhabirinin NATO-Türkiye ilişkilerine dair sorusunu yanıtladı.

Margvelaşvili ile düzenlediği basın toplantısının ardından Ankara’ya gideceğini hatırlatan Stoltenberg, bu ziyareti Türkiye’ye destek için yapacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri olarak Türkiye'ye 5'inci ziyaretini yapacağını belirten Stoltenberg, "Ben Türkiye'yi neden bu kadar yoğun bir şekilde ziyaret ediyorum? Çünkü Türkiye son derece önemli bir müttefikimiz, Karadeniz’de lider ve bugün gerginlik yaşayan Suriye ile Irak sınırlarına yakın bir ülkedir. Türkiye devletine, halkına ve demokratik kurumlarına bir kez daha NATO’nun somut destek verdiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Türkiye’nin NATO ve ortakları için son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Stoltenberg, örgütün Türkiye ile ittifakını daha da güçlendireceğini dile getirdi.

"Türkiye NATO için çok faydalı, lider bir ana müttefiktir. Karadeniz bölgesinde güvenliğin güçlendirilmesinde, Irak ve Suriye’de de teröre karşı mücadelede Türkiye ile olan ortaklığımızı daha da derinleştireceğiz." ifadelerini kullanan Stoltenberg, NATO'nun Türkiye’ye ne gibi destek verebileceğini, Karadeniz’deki güvenlik ve istikrar için atılması gereken adımlar konusunu ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte ele alacaklarını kaydetti.

Stoltenberg, "Biz Türkiye’ye ve buradaki demokratik kurumlarına destek vermeye devam edeceğiz. Ziyaretim Türkiye’nin NATO için son derece önemli bir müttefik olduğunu bir kez daha kanıtlayacak” dedi.

- "Gürcistan Rusya ile çatışma peşinde değil"

Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili de heyetler arası görüşmenin açılışında yaptığı konuşmada, NATO ve Avrupa'yı seçtiği için Rusya'nın Gürcistan'ı cezalandırdığını ileri sürdü.

Ülke olarak bu sorunlardan çıkış yolunu aradıklarını ifade eden Margvelaşvili, "Gürcistan Rusya ile çatışma peşinde değil, biz işgali sona erdirmek yollarını arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'yı Gürcistan topraklarını işgal etmekle suçlayan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, bu sürecin iki tarafa da zarar verdiğini söyledi.

Margvelaşvili, "Rusya, Gürcistan topraklarını işgal ederek bu bölgede dinamik olarak gelişen ve gelişmeye devam eden ülkemize ağır darbe vurdu. Bu işgal ile Rusya kendine de ağır zarar verdi. Bu durumdan işgal edilmiş topraklarda yaşayan insanlar bir fayda görmedi çünkü gelecekleri iyice belirsizleşti" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×