NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya'nın başkenti Varşova'da 8-9 Temmuz'da yapılacak NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak - Erdoğan'ın zirve sırasında yabancı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi
06 Temmuz 2016 Çarşamba 11:19

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya'da düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan, başkent Varşova'da 8-9 Temmuz'da yapılacak zirveye iştirak edecek.

Zirvede, ittifak liderlerinin, NATO'nun değişen güvenlik ortamına uyarlanmasını teminen Galler Zirvesi'nde aldıkları kararların uygulamasını gözden geçirmeleri, caydırıcılığı ve kollektif savunmayı pekiştirecek ilave tedbirlere onay vermeleri bekleniyor.

Müttefik liderler ayrıca Afganistan'daki Kararlı Destek Misyonu'na katkıda bulunan NATO dışı ülkelerin liderleri ve ilgili uluslararası kuruluşların temsilcileriyle düzenlenecek bir oturumda, söz konusu misyonun çalışmalarını gözden geçirecek, Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri'nin 2018-2020 döneminde mali açıdan desteklenmesine yönelik ilave taahhütte bulunacak. Devlet ve hükümet başkanları seviyesindeki NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısında ise Minsk anlaşmalarının uygulanması dahil, Ukrayna'daki durum ele alınacak.

Yabancı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi öngörülen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a zirvede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık eşlik edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×