Mültecilere Yardım Toplulukları Derneği kuruldu

- Mülteci alanında faaliyet gösteren bazı STK'ların bir araya gelmesiyle Mültecilere Yardım Toplulukları Derneği Birinci Kuruluş Kongresi ve Töreni Ankara'da gerçekleştirildi - İGAM Başkanı Çorabatır; - "Tamamen politika dışı ve insani bir yapıyız. Türkiye’de bir boşluğu dolduracak bir faaliyetin ilk adımın atmış oluyoruz"

Mültecilere Yardım Toplulukları Derneği kuruldu
20 Haziran 2016 Pazartesi 17:22

ANKARA (AA) - Türkiye'de faaliyet gösteren toplam 12 sivil toplum kuruluşunun (STK) bir araya gelmesiyle kurulan Mültecilere Yardım Toplulukları Derneği (MYTD) Birinci Kuruluş Kongresi ve Töreni Ankara'da yapıldı.

Ankara'da bir otelde gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır, MYTD'nin kuruluş felsefesinde 'kapsayıcılık' fikrinin yattığını söyledi.

Derneğin tüzel bir kişilik olarak mülteci konusunda çalışan bütün STK'ları kapsadığını belirten Çorabatır, "Toplam 12 STK'nın girişimiyle MYTD'yi kurduk. Kurucular arasında da değişik mülteci ve düşünce gruplarının temsilcileri var. Tamamen politika dışı ve insani bir yapıyız. Uluslararası kuruluşlarla irtibat edeceğiz. Türkiye’de bir boşluğu dolduracak bir faaliyetin ilk adımın atmış oluyoruz." dedi.

Çorabatır, Suriye krizinin Türkiye'ye getirdiği çok sayıda, uluslarası STK'nın da MYTD'nin etrafında bir ağ oluşturmasıyla, işbirliği, destek ve tecrübe aktarımını arzu ettiklerinin önemine vurgu yaptı.

Kongreye katılan Kamu Denetçisi ve eski TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ise mülteciler konusunun dünyanın en büyük problemlerinden biri olduğuna işaret ederek, dünyadaki toplam mülteci sayısının 65 milyonu aştığını hatırlattı.

Elkatmış, Dünyada mülteciler konusunda büyük bir dram yaşandığına işaret ederek, "Türkiye olarak da bunun en büyük sıkıntısını biz çekiyoruz. Ülke olarak tarih boyunca mültecilere elimizden geleni yapıyoruz. Hayırsever halkımız ve STKlar onların ellerinden tutuyor, yardımcı oluyor." diye konuştu.

MYTD'nin kurulmasını heyacanla karşıladığını dile getiren Elkatmış, derneğin hayırlı olması dileğinde bulundu.

- "Tüm mültecilerin haklarını savunacak bir üst oluşum"

Acılış konuşmalarının ardından, ODTÜ Jean Monnet Mükemmeliyet Merkezi Başkanı Başak Kale de derneğin deklarasyonunu okudu.

Türkiye'nin, şu anda 3 milyon mülteciyle dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi konumunda olduğuna dikkati çekerek Kale, şöyle devam etti:

"Sığınmacı ve mültecilere destek alanında çalışmakta olan birçok sivil toplum kuruluşu olmasına rağmen ihtiyaç duyulan iletişim ve koordinasyon çalışmaları eksik kalmaktadır. Bu nedenle, 'Mültecilere Yardım Toplulukları Derneği' çatısı altında bu alanda faaliyet gösteren birçok STKnın çalışmaları desteklenerek, sığınma ve göç alanlarında hak savunuculuğun yapılması, somut politikaların üretilmesi ve hayata geçirilmesine katkı sağlayacak, bu alanda araştırmalar yaparak kamuoyunun bilinçlendirilmesine katkı sağlayacak bir oluşumun gerçekleşmesi hedeflenmektedir."

Kale, mültecilere onurlu bir yaşam sağlanması, mültecilerin dışlanmaların önlenmesi, ayrıca mültecilerin eğitim ve istihdamlarının, MYTD'nin öncelikli çalışma alanlarından olacağını bildirdi. Kale, "Bu şekilde, Türkiye’de ırk, milliyet, din, mezhep, cinsiyet gözetmeksizin tüm mültecilerin haklarını savunacak bir üst oluşumun mülteci haklarını yerleştirmesi mümkün olacaktır." ifadesini kullandı.

MYTD'nin kurucuları arasında "Afgan Mültecileri ve Yardımlaşma Derneği", "Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD)", "Suriye Sosyal Topluluğu Mersin", "ŞevkatDer" ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC)" gibi sivil toplum kuruluşları da yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×