Muğla'da genç kızın ölümüne ilişkin dava

- Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın ölümüne ilişkin yargılanan 2 sanığa olay yerinde keşif yaptırıldı

Muğla'da genç kızın ölümüne ilişkin dava
10 Haziran 2016 Cuma 16:03

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın ölümüne ilişkin haklarında dava açılan 2 sanığa olay yerinde keşif yaptırıldı.

"Kasten öldürme", "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan tutuklu sanıklar M.P.Ç. (17) ve Necati Demir (25), tutuklu bulundukları Seydikemer-Eşen T Tipi Kapalı Cezaevinden geniş güvenlik önlemleri eşliğinde olayın gerçekleştiği Dalyan Mahallesi'ne getirildi.

Zanlılar, Cansu Kaya'nın cesedinin bulunduğu yerde olayı anlattı. Olay yerinde genç kızın babası Osman Kaya ve yakınları ile sanıkların yakınları ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Keşif sırasında İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, olay yerinde geniş güvenlik tedbiri alırken, komando birlikleri de hazır bekletildi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü sualtı ekipleri de genç kızın cesedinin kanaldan çıkarıldığı noktada inceleme yaptı.

Keşif çalışmalarına, genç kızın elbiselerinin yakıldığı iddia edilen Sulungur Gölü yolu üzerindeki köprüde ve Gülpınar Mahallesi'ndeki Dalyan kanalının kıyısında devam edildi. 3,5 saat süren keşif sonrası tutanak için tekrar genç kızın cesedinin bulunduğu noktaya gelindi.

- "Cansu'nun katilleri bulunsun istiyoruz"

Cansu Kaya'nın ailesinin avukatı İsmail Can Varol, keşfin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturmanın genişletilmesi yönünde yeni deliller sunabileceklerini söyledi.

Mahkemenin sadece bilirkişi raporlarıyla hükme varamayacağını belirten Varol, "Adli Genel Kurul raporunda olayın adli tahkikatla çözümlenmesi gerektiği yönünde görüş vardı. Mahkeme, sadece bilirkişi raporlarına bağlı kalıp oradan hükme varmayacaktı. Tahkikatla ilgili bugün olay yerinde incelemesi yapıldı. Dalgıçlar uygulamalı inceleme yaptılar." diye konuştu.

Varol, dalgıçların rapor düzenleyeceklerini anlatarak, "Soruşturmanın genişletilmesi yönünde talebimiz olacak. Yani mahkeme önümüzdeki duruşmada bitmeyebilir. Deliller önemli ölçüde toplandı ama hala eksikler var. Biz yeni delil sunabiliriz. Soruşmanın genişletilmesi dediğim o. Adalet yerini bulsun. Maddi gerçek ortaya çıksın. Cansu'nun katilleri bulunsun istiyoruz. Suçlu bu sanıksa da cezalandırılsın istiyoruz ki biz ona inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sanık M.P.Ç'nin avukatı Coşkun Demir ise geçen duruşmada Adli Tıp Genel Kurulu tarafından ölümün suda boğulma vakası olduğunun net ve bütün çelişkileri giderecek şekilde ortaya çıkarıldığını savundu.

Akıllarda kalan bazı soru işaretlerini de gidermek adına keşif yapılması talebinde bulunduklarını dile getiren Demir, şunları kaydetti:

"Dalgıç bilirkişilerin beyanlarına baktığımız zaman Cansu Kaya'nın suya atladığı kısmın 4,7 metre derinlikte olduğu, bu kısmın balçık ve mille kaplı olduğu, buraya atlayan ve yüzmeyi çok fazla bilmeyen bir insanın boğulma ihtimalinin tatlı su nedeniyle çok yüksek olduğu belirtildi. Bunlar da bizim geçen celselerde gelen raporlarımız ile değerlendirildiğinde en başından beri iddia ettiğimiz gibi bu elim olayın bir kaza olduğu, cinayet olmadığı noktasında birleşmektedir.

24 Haziran'da duruşmamız var. Duruşmada da yapılacak olan inceleme neticesinde beklediğimiz sonucu alacağımızı düşünüyorum."

- "Dalgıç raporlarını bekliyoruz"

Sanıklardan Necati Demir'in avukatı Ali İncesu da dosyadaki tüm delillerin müvekkillerinin suçsuzluğunu sonuna kadar ispat ettiğini ileri sürdü.

Bundan sonrasının mahkemenin takdirinde olduğuna dikkati çeken İncesu, "Olayın gerçekleştiği yerdeki teknenin küçük olmasından ve bir insanın burada iddia edilen suçları işleme ihtimali bulunmadığından dolayı, buradaki incelemede bu zaten çok net şekilde tespit olundu. Dalgıçlarla yapılan incelemede aynı şekilde bu kızın suya atladığı anda sudan çıkamama ihtimali olduğu, yüzme bilmediği hallerde gerçekleşebileceğine dair dalgıçlarımızın da beyanı var. Dalgıç raporlarını bekliyoruz." görüşünü paylaştı.

İncesu, raporla adli tahkikatın da tamamlanmış olacağını vurgulayarak, "Zaten biz daha önce de belirtmiştik. Suçsuzluğumuzu her geçen gün delillerle ispat ediyorduk. Bugün bir kez daha suçsuzluğumuzu, yapılan keşifle bir kez daha ispat ettik. Bundan sonrası da zaten artık mahkemenin takdirindedir. Dosyada olan her şey müvekkillerimizin suçsuzluğunu sonuna kadar ispat etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Keşfin ardından sanıklar, yeniden cezaevine gönderildi.

Cansu Kaya (18), geçen yıl 14 Haziran'da kaybolduktan iki gün sonra Dalyan Kanalı'nda ölü bulunmuş, olayla ilgili M.P.Ç. ve Necati D. tutuklanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×