Mitsubishi Electric Klima, mekan analizini 3. boyuta taşıyor

Mitsubishi Electric Klima, mekan analizini 3. boyuta taşıyor
13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:35

İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric Klima Sistemleri, 3 boyutlu sensör teknolojisi "3D i-See Sensör" ile yüksek enerji verimliliği ve konfor sağlıyor.

Şirket açıklamasına göre, yaz-kış konforlu ve sağlıklı mekanlar sağlanması için şart olan homojen hava dağılımı, ancak ortamın yatayda ve dikeyde her köşesinin analiz edilmesiyle mümkün oluyor. Yer ve tavan arasındaki yükseklik ile duvar ve cam önlerindeki ışıma farkları sıcaklık katmanlarında değişikliğe neden oluyor.

Mitsubishi Electric, 3D i-See Sensör teknolojisi ile zemin sıcaklığını ölçümleyerek sensör fan hızını ve hava yönlendirme şeklini otomatik olarak belirleyebiliyor. Mitsubishi Electric'in duvar tipi Kirigamine serisi klimalarında ve profesyonel ticari tip kaset tipi cihazlarda farklı versiyonlar ile kullanılan 3 boyutlu sensör sistemleri, değişken talepleri otomatik olarak karşılıyor.

Tam 232 adımda 8 sensör ile mekanın bin 856 hücresinden ölçüm alan 3D i-See Sensör teknolojisi, bu ölçümleri odada farklı sıcaklıklardan dolayı olabilecek konforsuz durumları ortadan kaldırmak için değerlendiriyor ve bu sayede yüksek konfor ve enerji tasarrufu sağlıyor.


-İnsanlarla evcil hayvanları ayırt eden teknoloji


Mitsubishi Electric'in 3D i-See Sensör teknolojisi, sıcaklık ölçümleri yaparken evcil hayvanları ve insanları ayırt edebiliyor. Ortamda bulunan kişilerin konumlarını da tespit edebilen sistem, bu özelliğiyle yaz aylarında kullanıcıların üzerine iklimlendirilmiş soğuk havanın çarpması nedeniyle rahatsız olmalarını önlerken, kış aylarında ise tam tersine hızlı sıcak etkisi için iklimlendirilmiş sıcak havanın kullanıcı üzerine üflenmesini sağlıyor.

Kumandadan çalıştırılabilecek bu fonksiyon ile kullanıcılar sürekli izleniyor ve böylelikle yaz-kış hava yönlendirmesi talebe göre otomatik olarak yapılabiliyor.

Ortamdaki kişilerin sayılarını ve yerlerini mekandaki sıcaklık dağılımı ile sentezleyerek çalışma şekline karar verebilen 3D i-See Sensör teknolojisi, ihtiyaç olmayan yerde gereksiz iklimlendirme yapılmasını önlüyor. Kullanıcıların bulunduğu yer istenilen sıcaklığa ulaştığında diğer alanların iklimlendirilmesi durduruluyor. Böylece, boş alanın iklimlendirmesi nedeniyle asıl kullanım alanlarında oluşan aşırı soğuma ya da ısınma engellenmiş oluyor ve kullanıcıların bulunduğu yerin konfor sürekliliği sağlanıyor.


-Kişi sayısına göre otomatik sıcaklık ayarı


Mitsubishi Electric'in yeni seri kaset tiplerinde kullandığı 3 boyutlu sensör sistemleri, ortamda kullanıcı olmadığında enerji tasarrufu için ayar sıcaklığını 1 ya da 2 derece yukarı ya da aşağı ayarlayabildiği gibi, kişi sayısını tespit edebildiği için kişi sayısına orantılı olarak da çalışabiliyor.

Sistem öncelikle ortamın tam dolu olduğu andaki kişi sayısını otomatik olarak tanımlıyor. Doluluk oranı yüzde 30'a düştüğünde ise ayar sıcaklığını değiştiriyor. Sensör bu oranı her 3 dakikada bir kontrol ederek karşılaşılan değişikliğe göre çalışmasını güncelliyor. İstenirse, sensör belirli bir süre ortamda kimseyi tespit etmediğinde klima çalışmasını tamamen durdurabiliyor.

Bu özellik, özellikle restoran ve ofis gibi kişi sayılarının anlık olarak değişiklik gösterdiği ticari alanlarda konfor ve enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca unutulup kapatılmayan klimaların gereksiz yere çalışmasını da engelliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×