Mısır'dan İngiltere'ye İhvan tepkisi

- Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, İngiltere'nin İhvan üyelerine siyasi sığınma için yeşil ışık yakmasına tepki gösterdi

Mısır'dan İngiltere'ye İhvan tepkisi
09 Ağustos 2016 Salı 18:35

KAHİRE (AA) - Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, İngiltere’nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerine siyasi sığınma hakkı verme konusundaki düzenlemelerini, iki ülke ilişkileri bakımından “olumsuz” olarak değerlendirdi.

Şükri, ülkeye resmi bir ziyaret için gelen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Mısır devlet televizyonu tarafından canlı yayınlanan basın toplantısında kendisine sorulan bir soru üzerine Şükri, “Mısır, İngiltere tarafından atılan söz konusu adımı, iki ülke ilişkileri bakımından olumlu olarak değerlendirmemektedir. Mısır yargısının adil bir yargılama konusunda görevini tam olarak yerine getirmediği ileri sürülmektedir. Bu Mısır yargısına iftiradır.” dedi.

Şükri, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülke yönetimlerine diğer ülkelerdeki gelişmelerle ilgili değerlendirme hakkı verilecek olursa eğer, karşılıklı suçlamaların sonu gelmez. Bizim de elimizde Batı ülkelerindeki göçmenlere yapılan olumsuz uygulamalarla ilgili tanıklarımız var. Biz de nitekim bu ülkeleri suçlayabiliriz. Konuyu çok fazla büyütmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yapılan, İngiltere içindeki yasal konularla ilgili bir düzenlemedir. Ancak bizim açımızdan olumlu bir gelişme değildir.”

İngiltere İçişleri Bakanlığı geçen salı günü İhvan üyeleri tarafından bu ülkeye yapılan siyasi sığınma talebi ile ilgili yeni bir tüzük yayınlamıştı.

İngiliz İçişleri Bakanlığı internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada, ülkelerinde tutuklanma, kötü muamele görme, adil olmayan yargılama ve haksız bir ceza alma riski altında olan İhvan üye ve yöneticilerinin, İngiliz makamlarından siyasi sığınma talebinde bulunma hakkına sahip oldukları belirtilmişti.

Yeni tüzüğe göre, İhvan yöneticileri, siyasi faaliyette bulunanlar, eylemlere katıldıkları gerekçesiyle suçlanan ve arananlara siyasi sığınma hakkı verileceği, tüzüğün sadece yöneticileri ve siyasileri değil İhvan’a bağlı STK’lar ve medya kuruluşlarında çalışanları da kapsadığı belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×