Marmaris'teki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi

- Muğla Valisi Çiçek: "Hainlerden 18'ini kaçtıkları, saklandıkları yerlerde aldık. Şu anda kalan 17 tanesinin de yakalanması için araziyi didik didik arıyoruz"

Marmaris'teki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi
22 Temmuz 2016 Cuma 18:54

MUĞLA (AA) - Muğla Valisi Amir Çiçek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele düzenlenen saldırıya ilişkin, "Hainlerden 18'ini kaçtıkları, saklandıkları yerlerde aldık. Şu anda kalan 17 tanesinin de yakalanması için araziyi didik didik arıyoruz." dedi.

Vali Çiçek başkanlığında, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, güvenlik güçleri ve kurumların il müdürlerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Çiçek, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan asker kılığındaki özel yetişmiş hainlerin emellerine ulaşamadığını söyledi.

Devletin bütün güçlerinin birlikte Marmaris'te çok önemli bir operasyon yürüttüğünü belirten Amir Çiçek, "Şu anda Genelkurmay Başkanlığının özel eğitimli birlikleri, komandolar, jandarmalar, polis ekipleri ile Deniz Kuvvetlerinin bütün unsurları bizim emrimizde. Devletimizi temelden yıkmak isteyenler, bu girişimlerine pişman edilecekler." diye konuştu.

Çiçek, hainlerin suikast girişiminin ardından ormanlık alana silahlarını atarak ve elbiselerini değiştirerek kaçtıklarını ifade etti.

Hainlerin kaçmalarına izin verilmeyeceğini ve bunun için tüm ekiplerin çok yoğun çalışma yaptığını vurgulayan Vali Çiçek, şunları kaydetti:

" Hainlerden 18'ini kaçtıkları, saklandıkları yerlerde aldık. Şu anda kalan 17 tanesinin de yakalanması için araziyi didik didik arıyoruz. Şu anda devlet tüm kuvvetleriyle bir. Genelkurmay, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü dahil İçişleri Bakanlığı bütün unsurlarını buraya gönderdi. Biz bu operasyonu sevk ve idare ediyoruz. Bölgeden geçen herkes sorgulanıyor. Devlet güçlü. 'Devlet güçlü değil' diyenlere, parçalamak isteyenlere prim vermeyeceğiz."

"Demokrasi bizim vazgeçilmez unsurumuzdur" diyen Çiçek, demokrasinin sahibi olduklarını ve demokrasinin nöbetini tuttuklarını anlattı.

Kaymakamlara düşen görevin vatandaşa hizmeti seve seve yapmak olduğunu dile getiren Amir Çiçek, "Darbeci cuntaya dersini kim verdi biliyor musunuz? Vatandaş verdi. Bunlar vatandaşın vergisiyle alınan o tankları vatandaşın üzerine sürdü. Vatandaş da 'Hayır, ben vatanımı, milletimi seviyorum' dedi. Onun için başaramadılar. Bize düşen görev. Her birimiz kendi kurumumuzdaki işimizi en iyi şekilde yapmak." şeklinde konuştu.

- "Sıkı yönetim diye birşey yok"

Vali Çiçek, olağanüstü hal ilanının yanlış algılatılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Sıkı yönetim diye birşey yok. Bu, sıkı yönetim değil. Olağanüstü hal. Bu gibi şiddet olayları baş gösterdiğinde tedbirlerin daha hızlı alınmasını sağlayan kanundur. Yine vatandaş hakkını, hukukunu yaşayacak. Devlet memuru işini yapacak. Normal düzende yaşamaya devam edeceğiz. Bu ülkede milli irade esastır. Böyle de devam edecektir."

Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden beri güçlü bir devlet olduğunu, bundan sonra da güçlü olmaya da devam edeceğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×