Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinin kapıları açıldı

- Papua Yeni Gine yetkilileri, merkezde kalan sığınmacı ve mültecilerin artık gözaltında olmadıklarını açıkladı

Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinin kapıları açıldı
12 Mayıs 2016 Perşembe 11:07

MELBOURNE (AA) – Avustralya'nın yönettiği, Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde kapıların açıldığı bildirildi.

Papua Yeni Gine Göçmenlik ve Vatandaşlık Danışma Servisi tarafından yapılan açıklamada, merkezde tutulanların artık dışarı çıkıp rahatça dolaşabilecekleri belirtildi.

Papua Yeni Gine Yüksek Mahkemesinin geçen ay Avustralya yönetiminde bulunan Manus Adası'ndaki gözaltı merkezini kanuna aykırı bularak kapatılmasını istemesinin ardından merkezle ilgili ilk adım bugün atıldı.

Avustralya Yayın Kurumu’nda yer alan habere göre, merkezde tutulan 898 erkek sığınmacı ve mültecinin, gün içinde kapıları açılan merkezden rahatça çıkarak adada dolaşabilecek.

Papua Yeni Gine Göçmenlik ve Vatandaşlık Danışma Servisi Müdür Yardımcısı Esther Gaegaming, “Sığınmacı ya da mülteci hiç kimse gözaltında değil.0 Yüksek Mahkemenin aldığı kararı uygulamaya devam ediyoruz.” dedi.

Yüksek Mahkeme, 26 Nisan’da aldığı kararla merkezde tutulanların “seyahat özgürlüğünün bulunmadığı” gerekçesiyle Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinin kapatılmasını istemişti.

Mülteci hakları savunucuları, Yüksek Mahkeme kararının merkezin kapıları açılarak uygulanmasını yüzeysel bir çözüm olarak değerlendirdi.

Mülteci Eylem Koalisyonu Sözcüsü Ian Rintoul, “Papua Yeni Gine hükümeti, bazı teknik detayları yerine getirmek için kapıları açmış olabilir. Ancak insanlar hala istedikleri zaman merkezden çıkmakta serbest değiller.” dedi.

Kapıları açılarak sığınmacı ve mültecilerin Manus Adası’nda dolaşmasını izin verilse de 898 erkek sığınmacı ve mültecinin, nihai olarak nerede yaşayacakları henüz belli değil. İktidardaki Turnbull hükümeti hiçbir şartta 898 kişiyi ülkeye kabul etmeyeceğini her fırsatta dile getirirken sığınmacı ve mültecilerin Manus Adası’nda mı kalacağı yoksa üçüncü bir ülkeye mi gideceği henüz netlik kazanmadı.​


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×