Mali'de BM personeline yönelik saldırılar

- BM, iki ayrı saldırıda 4 personelinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını duyurdu - BM Güvenlik Konseyi saldırıyı kınadı

Mali'de BM personeline yönelik saldırılar
01 Haziran 2016 Çarşamba 20:43

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler, Mali'de iki ayrı saldırıda 4 personelin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını bildirerek saldırları kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Mali'nin Gao kentindeki BM kampında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir Çinli barış gücü askerinin öldüğü, 10 personelin de yaralandığı belirtildi.

Aynı kentteki başka bir kampa yapılan saldırıda da BM'ye sözleşmeli çalışan bir Fransız sivil ile Malili iki güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, sadece mayısta 12 barış gücü askerinin öldürüldüğünü vurgulayarak, bu saldırıların kaygı verici olduğunu bildirdi.

Saldırıların hiçbir şekilde maruz görülemeyeceğini ifade eden Ban, Mali otoritelerinden saldırıların sorumlularının bulunarak yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın Mali'deki BM Misyonunun (MINUSMA) kapasitesi ve etkinliğinin artırılması için hazırladığı raporu BM Güvenlik Konseyine sunacağı kaydedildi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi de saldırıyı kınayarak sorumluların bulunmasını istedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×