Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite:

- "(AB'nin Rusya'ya yaptırım süresini uzatması) Rusya'ya yönelik herhangi bir hoşgörü, Avrupa'da güvenlik riskini artırır"

Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite:
01 Temmuz 2016 Cuma 18:43

VİLNİUS (AA) - Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini uzatma kararına ilişkin, "Rusya'ya yönelik herhangi bir hoşgörü, Avrupa'da güvenlik riskini artırır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Grybauskaite, Rusya'ya yönelik yaptırımların süresinin uzatılmasını iyi karşıladığını bildirdi.

AB'nin, Minsk Anlaşması'nı uygulamayan Rusya'ya karşı sağlam ve tutarlı pozisyon sergilediğini kaydeden Grybauskaite, "AB'nin pozisyonu çok net. Alınan karar zaten geçen salı günü AB liderleri tarafından onaylanmıştır. Rusya'ya yönelik herhangi bir hoşgörü, Avrupa'da güvenlik riskini artırır ve Rus saldırgan politikasını teşvik eder." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları, 31 Temmuz 2014'te Ukrayna'daki durumu istikrarsızlaştırması nedeniyle devreye almıştı. Eylül 2014'te yaptırımlar genişletilerek, finans, enerji ve savunma sektörleri de dahil edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×