Libya'da 102 yasa dışı göçmen yakalandı

 Libya'da 102  yasa dışı göçmen yakalandı
20 Mayıs 2017 Cumartesi 16:40

TRABLUS (AA) - Libya'nın kuzeyindeki Sabrata kenti açıklarında bir teknede 102 yasa dışı göçmenin yakalandığı bildirildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Albay Eyub Kasım yaptığı yazılı açıklamada, başkent Trablus'un 60 kilometre batısındaki Sabrata kenti açıklarında büyük bir ahşap teknede bulunan 102 yasa dışı göçmenin batı sahil bölgesi ekipleri tarafından yakalanarak kurtarıldığını söyledi.

Kasım, aralarında 10 kadın ve 5 çocuğun bulunduğu yasa dışı göçmenlerin 3'ünün Pakistanlı, birinin Faslı, çoğunluğunun ise Afrika uyruklu olduklarını aktardı.

Teknenin Trablus'un batısındaki Ez-Zaviye Rafinerisi Limanı'na çekildiğini belirten Kasım, insani yardımda bulunulan söz konusu göçmenlerin, Zaviye kentindeki Yasa Dışı Göç Birimi'ne bağlı En-Nasr Sığınma Merkezi'ne götürüldüğünü ifade etti.

İtalya, geçen şubat ayı başında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Akdeniz'in orta kesiminde artarak devam eden yasa dışı düzensiz göç ve insan kaçakçılığını önlemeye yönelik bir memorandum imzalamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×