Lezzet Şenliği Yemek Yarışması

- Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen yarışmaya katılanlardan alınan yemek tarifleri kitap halline getirilecek

Lezzet Şenliği Yemek Yarışması
26 Mayıs 2016 Perşembe 18:48

KARABÜK (AA) - Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Safranbolu Belediyesi tarafından "Mihmandarlığımızda Katr-i Sanat" etkinlikleri kapsamında "Lezzet Şenliği Yemek Yarışması" düzenlendi.

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Cinci Hanı'nda düzenlenen yarışmada gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışmaya yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

Yarışmanın 4 ana kategoride yapıldığını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

"Değerimizi, binalarımızı, çeşmelerimizi ve sokaklarımızı koruyoruz. Bu maddi değerleri koruduğumuz kadar bir de maddi olmayan değerlerimizi korumamız gerekiyor. Yemekle ilgili birikimlerimiz edinmiş olduğumuz kültürel birikimler, bunları geleceğe taşımak için Safranbolu'nun turizm noktasında, turizm yapısına bunu da katmak amacıyla ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yemek yarışmasına katılan bütün yarışmacılarımızın yemeklerinin çoğu yöresel. Bu yöreye özgü yemekler. Bütün yarışmaya katılan yarışmacılarımızdan da yemek tariflerini aldık, programımızın anısı olarak o kitabı yayınlayıp Safranbolu'nun kültür değerleri arasına bunu katmak istiyoruz. Gelecek nesillere hazır ve üretilmiş yemeklerden ziyade, mutfakta pişirilen, içine sevgi katılan, içine yöresel değerler katılan yemekleri sunmak istiyoruz."

Yarışmada ana yemekler kategorisinde Sevinç Ünal, Yöresel lezzetler safranlı tatlar kategorisinde Kübra Ekemen, Hamur işleri kategorisinde Şule Başkaya, Tatlı kategorisinde Ayşe Çetinkaya birinci oldu.

Dereceye girenlere ödülleri Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy tarafından verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×