Kuzey Kore'ye yönelik yaptırım kararı

- Güney Kore, Kuzey'e uygulayacağı yaptırımlarla ilgili raporunu BM'ye sundu

Kuzey Kore'ye yönelik yaptırım kararı
02 Haziran 2016 Perşembe 12:13

ANKARA (AA) - Güney Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına ve diğer uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak nükleer deneme yapan Kuzey Kore'ye uygulanacak yaptırımlarla ilgili raporu BM'ye sundu.

Yonhap'ta yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cho June-hyuck, hükümetin, BM'nin Kuzey Kore'ye yönelik aldığı yaptırım kararlarının Güney Kore'de nasıl yürütüleceğine dair eylem planını, merkezi New York'ta bulunan BM komitesine sunduğunu belirtti.

Cho, gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulama raporunun, mali ve ekonomik kısıtlamaların yanı sıra nakliye ve ulaşım kısıtlamaları gibi, hükümetin Kuzey'e karşı alınan önlemlerle ilgili açıklamalarını içerdiğini ifade etti.

Cho, "Hükümetimiz, uluslararası toplumla kurduğu yakın işbirliği sayesinde yaptırım uygulama çabalarını devam ettirecektir." dedi.

BMGK, 02 Mart 2016'ta kabul ettiği 2270 sayılı kararla 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye tüm BM üyesi ülkeler tarafından ilave ve genişletilmiş yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

Kararın kabulünün ardından, üye ülkelerden, uygulayacakları yaptırımlara dair raporu 90 gün içinde BM'nin ilgili komitesine sunmaları istenmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da 17 Mayıs'ta son dönemdeki nükleer denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

BM Güvenlik Konseyi, dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin 27-28 Nisan ve 31 Mayıs'ta başarısız olan balistik füze denemelerini kınayarak bu ülkeye uygulanan yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulunmuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×