Kuzey Kore'de idam ve sürgün iddiası

- Güney Koreli yetkililer, Pyongyang yönetiminin üst düzey bir yetkiliyi idam ettiğini, iki yetkiliyi de sürgüne gönderdiğini ileri sürdü

Kuzey Kore'de idam ve sürgün iddiası
31 Ağustos 2016 Çarşamba 12:25

SEUL (AA) - Güney Kore, Kuzey Kore'de üst düzey bir yetkilinin idam edildiğini ve iki üst düzey yetkilinin sürgüne gönderildiğini öne sürdü.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon Hee, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore hükümetinde eğitim işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Kim Yong Jin'in idam edildiğini söyledi. Jeong, Kim'in ne zaman ve hangi gerekçeyle infaz edildiğine dair detaylı bilgi vermedi.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili, Başbakan Yardımcısı Kim'in, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un da katıldığı bir toplantıdaki oturuş şekli nedeniyle geçen ay soruşturma geçirdiğini belirtti. Yetkili, Kim'in "devrim karşıtlığı" ve "fitneci hareketleri" nedeniyle ölüm cezasına çarptırıldığını ve cezasının geçen ay infaz edildiğini kaydetti.

Bunun yanında Sözcü Jeong, Kuzey Kore iktidarındaki İşçi Partisi'nin Seul karşıtı casusluk faaliyetleri yetkilisi Kim Yong Chol ile partinin propaganda işleriyle ilgilenen üst düzey yetkililerinden Choe Hwi'ye, kolektif çiftlikte ve kömür ocağında sürgün anlamına gelen "devrimsel yeniden eğitime başlaması" talimatı verildiğini ifade etti.

Jeong, yetkili Kim'in "keyfi tutumları ve yetkilerini artırdığı" gerekçesiyle bir çiftlikte temmuz ayı ortası itibarıyla bir ay sürgünde tutulduğunu ancak şu an sürgünden dönmüş olduğunu dile getirdi.

Güney Kore haber ajansının Yonhap'ın isimsiz kaynaklara dayandırılan 12 Ağustos tarihli haberinde, yıl başından ağustos ayına kadarki dönemde 60 sivilin halk önünde idam edildiği kaydedilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×