Kuş traktöre yuva yapınca

- Bayburt'un bir köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan Kamil Çınar, bir kuşun motor bölümüne yuva yapması nedeniyle traktörünü çalıştıramıyor - Motordaki kuş yuvasında bulunan yumurtaların zarar görmesini istemeyen Çınar, yavruların yumurtadan çıkacağı günü iple çekiyor - Çınar: - "Allah'tan başka beni işimden alıkoyan olamaz, çalışan kişiyim ben ama kuşun burada yuva yapması beni işimden alıkoydu" - "Ben böyle bir şey görmedim. Demek ki burası uygundu. Köyde o kadar çatılar var, oralarda yap. Demek ki kuşlar beni seviyor"

Kuş traktöre yuva yapınca
27 Mayıs 2016 Cuma 11:12

BAYBURT (AA) - ABDULKADİR NİŞANCI - Bayburt merkeze bağlı bir köyde yaşayan Kamil Çınar, traktörünün motoruna akkuyruksallayan türü bir kuşun yuva yapması nedeniyle tarım arazilerini işleyebilmek için yavruların yumurtadan çıkmasını bekliyor.

Bayburtlu 70 yaşındaki Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saraycık köyünde 50 yıldır tarım ve hayvancılıkla uğraştığını söyledi.

İlkbahar mevsimiyle birlikte traktörüyle tarlada çalışmaya başladığını ve şu an işlerinin en yoğun dönemi olduğunu belirten Çınar, "Sanıyorum 15 gün oluyor. Hanımım dedi ki 'Traktöre kuşlar çöp taşıyorlar.' Ben inanmadım. Traktörün kapağını açıp baktım ki kuş yuva yapmış, yuvada da 3 tane yumurta. Ertesi gün 4 oldu. Bir hafta sonra 6 yumurta oldu." dedi.

- "Kuşlar beni durdurdu"

Kuşun yuva yaptığını gördükten sonra traktörünü çalıştırmadığını ifade eden Çınar, "Bunları bekliyorum. İşime gideceğim, ben rençberim. Kuşlar beni durdurdu, 15 gündür yatıyoruz" diye konuştu.

Çınar, 50 yıllık çiftçi olduğunu dile getirerek, "Ama ben böyle bir şey görmedim. Öküz zamanı öküzün üstünde yuva olur mu, olmaz. Demek ki burası uygundu. Köyde o kadar çatılar var, oralarda yap. Demek ki kuşlar beni seviyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "Motoru çalıştırsam yumurtalar sıcaktan mahvolur"

Kuşun traktöründe yaptığı yuvayı ilk gördüğü zaman traktörün sıcağıyla yumurtaların bozulacağı endişesini yaşadığını anlatan Çınar, şunları söyledi:

"Dedim ki motoru çalıştırsam sıcaktan mahvolur yumurtalar. Biraz seri gittim, hemen yarım saatin üzerine geri dönüp geldim. Gübre serptim tarlaya, uzakta bir iş yapmadım. Şimdi bakalım ki onlar bana müsaade verecek mi?"

- "Bu yuva beni eyledi"

Çınar, tarlalarda mutlaka yapılması gereken işler olduğunu ancak yuvaya bir zarar gelmesin diye traktörü çalıştıramadığını belirterek "Bu yuva beni eyledi. Allah'tan başka beni kimse işimden alıkoyan olamaz, çalışan kişiyim ben ama bunlar alıkoydular beni." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×