Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, İran'da

- İran İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Vaizi: - "İran ve Türkiye'nin bölgeye yönelik politikası açıktır. İki ülke bölge ülkelerinin bölünmesi ya da sınırların değişmesini kabul etmeyecektir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, İran'da
12 Mayıs 2016 Perşembe 19:44

İSTANBUL (AA) - İran İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi, İran ve Türkiye'nin bölgeye yönelik politikasının açık olduğunu ve iki ülkenin bölgedeki ülkelerin bölünmesi ya da sınırların değişmesini kabul etmeyeceğini bildirdi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da Kültür Bakanı Mahir Ünal ile bir araya gelen Vaizi, ülkesinin Türkiye'nin kalkınma ve istikrarını kendi çıkarı olarak gördüğünü belirtti.

Tahran yönetiminin Türkiye'deki terör saldırılarına karşı olduğunu söyleyen Vaizi, "İran Cumhurbaşkanı Türkiye'ye yaptığı son ziyarette Türkiye'deki her türlü terör faaliyetini açık bir şekilde kınamış ve terörle mücadelenin zorunluluğunu vurgulamıştı" ifadelerini kullandı.

Vaizi, "İran ve Türkiye'nin bölgeye yönelik politikası açıktır. İki ülke ülkelerin bölünmesi ya da sınırların değişmesini kabul etmeyecektir" diye konuştu.

Türkiye ve İran'ın bölge ve İslam dünyasında istikrar ve barışı sağlamak için yapıcı bir rol oynayabileceğini belirten Vaizi, bazı devletlerin bölge ülkeleri arasında çatışma çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Mahmud Vaizi, Türkiye'nin yaptırım döneminde İran'a destek verdiğini hatırlatarak, "Yaptırımları döneminde birbirimizle çok iyi iş birliğine sahiptik. Bu dönemde Batı'nın baskıları da iki ülkenin ilişkilerini olumsuz etkilemedi. İran zor zamanlarında yanında olan dostlarını unutmaz ve İranlı yetkililer ilişkilerin yeni dönemde de gelişmesini istiyor" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×