KOSGEB'ten Silikon Vadisi'nde kurulacak merkeze destek

- StarTURK Kuluçka Merkezi'ne 5 yıl boyunca 3 milyon 850 bin dolar destek sağlanacak - YTÜ Rektörü Prof. Dr. Yüksek: - "Dünyanın teknoloji başkenti sayılan ABD'de kuluçka merkezinin kurulması, Türkiye açısından çok önemli"

KOSGEB'ten Silikon Vadisi'nde kurulacak merkeze destek
10 Haziran 2016 Cuma 11:41

İSTANBUL (AA) - KOSGEB, Yıldız Teknik Üniversitesinin (YTÜ) liderliğinde hazırlanan Silikon Vadisi'nde kurulacak StarTURK Kuluçka Merkezine 5 yıl boyunca 3 milyon 850 bin dolar destek verecek.

YTÜ'den yapılan açıklamaya göre, YTÜ'nün liderliğinde Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi konsorsiyum tarafından Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, Türkiye'de gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer bulması ve KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanması için proje hazırlandı.

Ortaklık protokolü ile yaklaşık yüzde 80'i bilişim sektöründe yer alan 700 firmanın ve Türkiye'nin en büyük kuluçka yapılarını bünyesinde barındıran konsorsiyum, yüksek teknoloji üretmek ve dünya pazarında yer almak için StarTURK Kuluçka Merkezi Projesi'ni geliştirdi.

StarTURK Kuluçka Merkezi Projesi, KOSGEB'in Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma Programı'ndan destek almaya hak kazandı. ABD'de Silikon Vadisi'nde kurulacak StarTURK Kuluçka Merkezine KOSGEB, 5 yıl boyunca toplamda 3 milyon 850 bin dolar destek sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, dünyanın teknoloji başkenti sayılan ABD'de kuluçka merkezinin kurulmasının Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin gelecek hedefleri için bu tür projeleri mutlaka hayata geçirmesi gerektiğini belirten Yüksek, projenin 5 üniversitenin konsorsiyumunda gerçekleşmesinin de önemine işaret etti.

Yüksek, Türkiye'nin geçmişte tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş sürecini ıskaladığını aktararak, günümüzde yaşanan ve sanayi 4.0 olarak adlandırılan sürecin mutlaka yakalanması gerektiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×