Kolombiya'daki barış anlaşması

- Hükümetle barış anlaşması imzalayan FARC, 13 çocuk askeri Kızılhaç yetkililerine teslim etti

Kolombiya'daki barış anlaşması
11 Eylül 2016 Pazar 10:56

BOGOTA (AA) - Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), 25 Ağustos'ta hükümetle imzaladığı barış anlaşmasının ardından elindeki çocuk askerleri serbest bırakmaya başladı.

Uluslararası Kızılhaç (IRC) tarafından yapılan açıklamada, FARC'ın 13 çocuk askeri IRC yetkililerine teslim ettiği belirtildi.

Çocuk askerlerin durumunun iyi olduğu ve UNICEF denetiminde geçici bir barınağa götürüldükleri ifade edilen açıklamada, çocukların isimleri ve yaşları hakkında ise bilgi verilmedi.

Yaşı küçük gençleri saflarına katılmaya zorlamakla suçlanan FARC'ın 1975 ila 2014 yıllarında 12 bin civarında çocuğu örgüte aldığı belirtiliyor. FARC'ın halen 7 bin civarındaki gerillalarını arasında çocuk askerlerin sayısı bilinmiyor. Örgütün başmüzakerecisi Ivan Marquez, kamplarda 15 yaş altı 21 kişi bulunduğunu söylerken, Kolombiya hükümeti bu sayının 200'e yakın olduğunu belirtiyor.

FARC, geçen yıl barış görüşmeleri devam ederken örgüt üyeleri için asgari yaşı 15'ten 17'ye çıkardığını duyurmuş, mayıs ayında da 18 yaş altındaki tüm gerillaların kamplardan ayrılmasını izin vermeyi kabul etmişti. Örgütün liderleri, hükümet yetkililerinin ayrılan askerleri sorgulayarak yerini tespit edebeceği ormanlardaki kamplara saldırabileceği gerekçesiyle barış anlaşması imzalanana kadar çocuk askerleri teslim etmemişti.

Dünyanın en uzun süren silahlı çatışmalarından birine sahne olan Kolombiya'da 1964'ten bu yana 220 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 6 milyona yakın kişi de yerlerinden edilmişti.

Hükümet ile FARC arasında Kasım 2012'de Küba'nın başkenti Havana'da barış görüşmeleri başlamıştı. Savaş mağdurlarına tazminat ödenmesi, mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele gibi konularda uzlaşan taraflar 25 Ağustos'ta Havana'da barış anlaşmasını imzalayarak ülkedeki 52 yıllık savaşı sona erdirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×