Kısıklı Abdullahağa Camii yeniden ibadete açıldı

Üsküdar'da bulunan tarihi Abdullahağa Camii yapılan restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı

Kısıklı Abdullahağa Camii yeniden ibadete açıldı
05 Haziran 2016 Pazar 14:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar'da inşaat çalışmaları devam eden Çamlıca Camii'nin kaba inşaatının büyük kısmının bittiğini, tezyinatıyla alakalı ön hazırlıkların tamamlandığını belirterek, "Hedefimiz iki yıla kalmaz orayı da bitirmek ve Türkiye'nin en büyük camisini yine Üsküdar ilçemizin sınırları içerisine kazandırmak. Onun için de yoğun çalışma devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da restorasyonu tamamlanan Kısıklı Abdullahağa Camisinin ibadete açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kısıklı'nın geçmişi itibariyle bostanlarla dolu olan bir bölge olduğunu belirtti.

Tarihi itibariyle beş asırlık Bostancıbaşı Abdullahağa Camii'nin yıllar içinde bazı restorasyonlar geçirdiğini, şimdi de son restorasyonunun hayırsever Erkan ailesi tarafından yapıldığını anlatan Erdoğan, "Bu camimiz, bu yenilenmiş haliyle ümmetin emrinde olacaktır." diye konuştu.
Üsküdar'ın, manevi havası itibariyle farklı bir belde olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu beldede şimdi de Çamlıca'da bir mabedimiz yükseliyor. Şu anda kaba inşaatının büyük kısmı bitmiş vaziyette. Tezyinatıyla alakalı ön hazırlıkları tamam. Hedefimiz iki yıla kalmaz orayı da bitirmek ve Türkiye'nin en büyük camisini yine Üsküdar ilçemizin sınırları içerisine kazandırmak. Onun için de yoğun çalışma devam ediyor. Bu konuda hep söylediğimiz şu; 'Ya Rab bizleri ezansız bırakma, ya Rabbi bizleri mescitsiz bırakma'. İşte bu dualarınızla, bu gayretlerinizle inanıyorum ki ülkemiz dünyada örnek yerini koruyacaktır. El ele vereceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ama birbirimizi Allah için sevecek, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul İl Müftüsü rahmi Yaran'ın duasının ardından, "Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif'in arifesinde hamdolsun böyle hayırlı bir adımı atıyoruz. Bu akşam uzun bir aralıktan sonra tekrar Abdullahağ camimiz, mescidimiz, teravihle inşallah açılışı yapmış olacak. Tüm Müslümanlara hayırlı olsun diyor, kurdelayı kesiyoruz" diyerek caminin açılışını gerçekleştirdi.

TÖRENDEN NOTLAR

Tören öncesinde Kur'an-ı Kerim okunan camide, Erdoğan vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan'ın alana gelişiyle bazı vatandaşların, "Çamlıca seninle gurur duyuyor", "Seni Başkan yaptıracağız", "Cumhuriyet seninle gurur duyuyor" şeklinde tezahüratta bulundu.
Tören alanına İstanbul Valisi Vasip Şahin ile aynı araçla gelen Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterileriyle camiye giriş yaptı. Erdoğan tören öncesi cemaatle öğle namazını da burada eda etti.
Tören alanındaki "Kırklareli'nde sevdamız, başkanlığınız davamız, yolunda dualarımız, Sayın Cumhurbaşkanımız dünya lideri", "İyi ki cumhurun reisi var", "Reis diye yazılır, Başkan diye okunur", "Cumhur burada, Başkan burada" ve "Hitler'in torunları bize soykırımdan bahsedemez" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Alan Türk bayraklarının yanı sıra, Erdoğan'ın fotoğraflarının bulunduğu pankartlarla donatıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı. Törende, alanda bulunan çocuklara da çeşitli oyuncaklar dağıtıldı.
Tören, İstanbul Müftüsü Yaran'ın ettiği duayla son buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törenin ardından caminin karşısında bulunan taksi durağını ziyaret etti. Daha sonra makam aracıyla ayrılan Erdoğan'a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

Bu esnada tekerlekli sandalyeli 19 yaşındaki engelli Okan Kuruoğlu'nu gören Erdoğan, burada bir süre Kuruoğlu ve annesiyle sohbet etti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×