Kırgızların Çarlık Rusyası'na karşı isyanı beyaz perdeye aktarıldı

- Kırgız yönetmen Uçukeyev'in "zorlu büyük kaçış" anlamına gelen "Ürkün" filmi, 100 yıl önce Çarlık Rusyası'na karşı ayaklanan Kırgızların yaşadıklarını anlatıyor

Kırgızların Çarlık Rusyası'na karşı isyanı beyaz perdeye aktarıldı
04 Ağustos 2016 Perşembe 10:45

BİŞKEK (AA) – Kırgız yönetmen Medin Uçukeyev, Kırgızların 1916'da Rus Çarlığı'na karşı isyanını ve o dönemde yaşanan trajik olayları sinema perdesine taşıdı.

Uçukeyev, 1916'da Kırgızların Rus Çarlığı'na karşı başlattığı isyanın 100. yıl dönümünde Sayakbay Manasçı Fonu ve Kutkeldi Film Şirketi tarafından ortaklaşa yapılan "Ürkün" filminin ilk fragmanını yayımladı.

Muhtar Atanaliyev’in yapımcılığını üstlendiği, adı "zorlu büyük kaçış" anlamına gelen filmde Kırgızların 100 yıl önce Rus Çarlığı'na karşı başlattığı ayaklanmanın yanı sıra bir ailenin yaşadığı acılar ve zorluklar anlatılıyor.

Filmin sonbaharda gösterime girmesi bekleniyor.

Öte yandan Kırgızistan'da ağustos ayı boyunca isyan sırasında hayatını kaybedenler için resmi anma törenleri düzenlenecek.

Kırgızlar, 1916'da kendilerini çalışma kampları ve cepheye göndermeye çalışan Rusya İmparatorluğu'na karşı ayaklanmıştı. Issık Göl bölgesinden Çin'e kaçmak isteyen binlerce Kırgız, soğuk ve açlıktan yaşamını yitirmiş, kalanlar da Rus askerleri tarafından vurulmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×