Kerkük'teki petrol kuyularına yapılan sabotaj

- Irak'ın Kerkük kentindeki Habbaza petrol kuyularına düzenlenen sabotajın üzerinden 20 gün geçmesine rağmen saldırı sonrası çıkan yangın hala kontrol altına alınamadı

Kerkük'teki petrol kuyularına yapılan sabotaj
24 Mayıs 2016 Salı 15:07

KERKÜK (AA) - Irak'ın Kerkük kentindeki Habbaza petrol kuyularında düzenlenen sabotajın üzerinden 20 gün geçmesine rağmen saldırı sonrası çıkan yangının hala kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Kerkük İl Meclisi Enerji Komisyonu Üyesi Necat Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''İki kuyuda çıkan yangın şu ana kadar tam olarak kontrol altına alınmış değil. Söz konusu durumun kontrol altına alınması kolay bir iş değil. Bunun için on gün önce özel bir ekip hazırlandı. Kuyulardaki soğutma ve yangının söndürülmesi işlemi devam ediyor." dedi.

Soğutma ve söndürme işleminin daha zaman alacağını kaydeden Hüseyin, bu ayın sonunda yangının tamamen söndürülmesini tahmin ettiklerini belirtti.

Petrol kuyularına yapılan sabotajın terör örgütü DAEŞ'in gerçekleştirildiğinden şüphelendiklerini belirten Hüseyin, "Petrol kuyularına yakın iki köyde DAEŞ'e bağlı uyuyan hücreler var. Söz konusu hücreler en ufak fırsatta bile eylem gerçekleştirmeye çalışıyor." ifadesini kullandı.

Kerkük'ün güneyinde yer alan Habbaza petrol kuyularının ikisine 4 Mayıs tarihinde uzaktan kumandalı bomba düzeneğiyle sabotaj düzenlenmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×