Kazakistan’da Kurban Bayramı

- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev: - "Yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olan bu bayramda halkı merhametli ve şefkatli olmaya çağırıyorum"

Kazakistan’da Kurban Bayramı
12 Eylül 2016 Pazartesi 10:25

ASTANA (AA) - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kurban Bayramı'nın yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olduğunu belirterek, halka merhametli ve şefkatli olma çağrısında bulundu.

Başkent Astana’daki binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için Nur Astana merkez camisine akın etti.

Namazın ardından cami bahçesinde kurulan çadırlarda insanlara yemek ve içecekler ikram edildi, aynı bahçede bilek güreşi, aşık atma ve dambıl kaldırma oyunları organize edildi.

Kurban kestirmek isteyen Müslümanlar, camiden hareket eden otobüslere Altın Taga hayvan pazarına giderek kurbanlarını satın aldı. Kurbanlarını burada kestiren Kazaklar, etlerini yoksul ailelere dağıtmak için arabalarıyla götürdü.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, yayınladığı kutlama mesajında, Müslümanların bayramını tebrik ederek, "Yaratıcılık, iyilik ve yardımseverliğin sembolü olan bu bayramda halkı merhamet ve şefkat olmaya çağırıyorum." ifadesini kullandı.

Bu kutsal bayramın ahlaki değerleri güçlendirdiğine işaret eden Nazarbayev, Kazakistan’ın 25 yıllık kalkınma sürecinde Kurban Bayramı'nın halkın birliğini ve farklı dinlerin uyumunu sağlayan en önemli bayram haline geldiğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×