Kazakistan-Yunanistan ilişkileri

- Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasilenko: - “Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaşması için önemli bir dönemin içindeyiz"

Kazakistan-Yunanistan ilişkileri
26 Eylül 2016 Pazartesi 20:17

ASTANA (AA) - Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Roman Vasilenko, ülkesi ile Yunanistan arasındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaşması için fırsatlarla dolu bir dönemde bulunduklarını söyledi.

Astana'da Dışişleri Bakanlığı konferans salonunda yapılan Kazakistan-Yunanistan Hükümetlerarası Komisyonu 3. Toplantısı protokolünün imza törenine, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasilenko, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas ve yetkililer katıldı.

Vasilenko ile Mardas, protokölün imzalanması sonrası açıklamalarda bulundu.

Vasilenko, protokolün tarım, ilaç, enerji, turizm ve ulaştırma alanlarında iş birliği ile ilgili somut bir belge olduğuna işaret ederek, iki ülkenin büyük bir iş birliği potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki toplam ticaret hacminin yüzde 99’unun Kazakistan’ın Yunanistan’a yaptığı ihracattan oluştuğunu anımsatan Vasilenko, "Maalesef Yunanistan’dan bize az mal geliyor." dedi.

Vasilenko, Kazakistan'ın, Yunanistan’ı Balkanlar ve Akdeniz bölgesindeki önemli ortağı olarak gördüğünü vurgulayarak, “Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaşması için önemli bir dönemdeyiz.” diye konuştu.

Mardas da, Kazakistan ile Yunanistan arasındaki anlaşmalar sayesinde iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini geliştirme imkanı sağlanacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×