Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonu

- Kılıçaslan Eğitim Vakfı yöneticilerinin sahte imzalarla işlem yaptıkları, vakfa ait gayrimenkulleri düşük değerle FETÖ'ye bağlı eğitim kurumlarına kiraya verdikleri ve öğrencilere burs veriliyor adı altında FETÖ'ye finansman sağladıkları iddia edilen 4 kişi gözaltına alındı

Kayseri'de FETÖ/PDY operasyonu
16 Haziran 2016 Perşembe 10:42

KAYSERİ (AA) - Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 4 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 10 ay önce Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince kentte faaliyet gösteren Kılıçaslan Eğitim Vakfının Gevher Nesibe Mahallesindeki bir plazada bulunan adresinde yapılan aramada ele geçirilen vakfa ait defter, belge, doküman ile bilgisayar, hard disk ve dijital materyallerin incelenmesi tamamlandı.

İncelemeler sonucunda, vakfın yönetim kurulu üyelerinin ve mütevelli heyetinin imza ve yazı örnekleri ile daha önceden el konulan belgeler üzerinde yapılan kriminal incelemesinde mütevelli heyeti tarafından alınan kararlardaki imzaların bazılarının yöneticilere ait olmadığı ve sahte imza atıldığı tespit edildi.

Vakıf müfettişlerince Kılıçaslan Eğitim Vakfından elde edilen dokümanlar üzerinde yapılan incelemede, vakfa ait gayrimenkullerin çok düşük bedellerle FETÖ'ye bağlı eğitim ve öğretim kurumlarına kiraya verilmesinden dolayı vakfın 11 milyon 415 bin 763 lira zarara uğratıldığı bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan Kılıçaslan Eğitim Vakfı tarafından öğrencilere verilen burslarla ilgili yapılan araştırmada ise bazı öğrencilere burs için müracaatları bulunmadığı halde Bank Asya'da açılan hesaplarına düzenli burs yatırıldığı belirlendi.

Bazı öğrencilerin bu burslardan haberdar olmadıkları, burs almadığını beyan edenlerin genelinin kentte eğitim gördükleri dönemde kamuoyunda Fethullah Gülen Cemaati olarak bilinen FETÖ/PDY örgütüne bağlı cemaat evlerinde kaldıkları, öğrencilere ait burs paralarının örgüt üyesi şahıslarca dolaylı yollarla ellerinden alınıp, bu örgüte aktarılarak maddi finans sağlandığı tespit edildi.

Bunların üzerine Kılıçaslan Eğitim Vakfı mütevelli heyeti üyeleri ve vakıf müdüründen oluşan 5 kişi hakkında "Özel belgede sahtecilik, örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık, terörizme finans sağlamak, FETÖ/PDY örgütüne üye olmak ve güveni kötüye kullanmak" suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığınca gözaltı kararı verildi.

Sabah saatlerinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan eş zamanlı operasyonda, N.S, N.S, M.K. ve .A. gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan İlhan M'nin ise yurt dışında olduğu belirlendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×