Kars Valisi Doğan:

- "Umarım millet olarak, devlet olarak bu tür girişimlerle karşı karşıya kalmayız. Dönüp baktığımızda Kars, darbeyi en şiddetli yaşayan illerden biri" - "Bu darbe girişimi henüz bitmiş değil, devam eden bir süreç. Bu sürecin devlet olarak farkındayız, vatandaşlarımız da farkında. Dolayısıyla demokrasi nöbetimiz devam ediyor, yine sokaklardayız. Kars'taki 2 Tugaya da sokağa çıkma yasağı koydum"

Kars Valisi Doğan:
18 Temmuz 2016 Pazartesi 19:19

KARS (AA) - Kars Valisi Rahmi Doğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, "Umarım millet olarak, devlet olarak, bu tür girişimlerle karşı karşıya kalmayız. Dönüp baktığımızda Kars, darbeyi en şiddetli yaşayan illerden biri." dedi.

Doğan, il koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'da Türkiye genelinde yapılan darbe girişiminin halk tarafından püskürtüldüğünü belirtti.

Kars'ın darbe girişimi şiddetinin en çok görüldüğü illerden biri olduğunu aktaran Doğan, "15 Temmuz itibarıyla bir darbe girişimi oldu. Şimdi olay biraz daha net anlaşılıyor ki Ankara, İstanbul ve bizim bölgemizde şiddet biraz daha fazla olmuştur." ifadesini kullandı.

Doğan, Kars'ta 2 tugayın bulunması nedeniyle, darbe girişiminin daha çok hissedildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kars'ta bulunan iki tugay ve onun etrafında bulunan Iğdır, Ardahan ve Doğubayazıt'taki birlikler bu ihtilale karışmışlar, destek vermişler. Ankara ve İstanbul dışındaki illerde pasif bir direniş gibi gözüküyor ama Kars ve Sarıkamış'ta iki tugayımızın olması sebebiyle bu darbeyi en fazla hisseden yer oldu. Olay ilk olduğu andan itibaren Sarıkamış'taki tugay Sarıkamış'ı, ildeki tugay da merkezi işgal etti. Tanklarla, yollar ve kritik noktalar, Emniyet Müdürlüğümüz, belediye başkanlığımız, AK Parti İl Başkanlığımız, MİT Daire Başkanlığımız kontrol altına alınabilmek için çevrildi. Sarıkamış'ın tamamı kontrol altına alındı. Biz de ise kısmen ama kritik noktaların tamamını kontrol altına aldılar. Halkımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve siyasi partilerimize teşekkür ediyorum onları geri püskürttü."

İçişleri Bakanlığının Türkiye'nin tamamında mülki amirleriyle ilgili bir karar verdiğini aktaran Vali Doğan, bu doğrultuda 2 kaymakamı da görevlerinden uzaklaştırdıklarını bildirdi.

Kars'ta bulunan tugaylara sokağa çıkma yasağı uyguladıklarını ifade eden Doğan, "Bu darbe girişimi henüz bitmiş değil, devam eden bir süreç. Bu sürecin devlet olarak biz farkındayız. Vatandaşlarımız farkında. Dolayısıyla demokrasi nöbetimiz devam ediyor." dedi.

Vali Doğan, gözaltı ve açığa alma işlemlerinin devam ettiğini vurgulayarak, vatandaşların provakasyonlara gelmemelerini ve kendileriyle beraber hareket etmelerini istedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×