Kapıkule'de tüm zamanların yolcu giriş rekorunun kırılması

- Edirne Valisi Günay: - "Dün tüm zamanların giriş rekoru kırıldı. Geçen yıl bir günde 36 bin 167 kişi giriş yapmıştı, bu sene 36 bin 965 kişi giriş yaptı''

Kapıkule'de tüm zamanların yolcu giriş rekorunun kırılması
11 Temmuz 2016 Pazartesi 14:35

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Günay Özdemir, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda dün tüm zamanların giriş rekorunun kırıldığını söyledi.

Özdemir, düzenlediği basın toplantısında, yurt dışında yaşayanların geliş ve gidişlerde en çok Kapıkule'yi kullandığını belirtti.

Yolcu geçişlerindeki artış nedeniyle sınır kapısında yoğunluk yaşandığını aktaran Özdemir, ''Dün tüm zamanların giriş rekoru kırıldı. Geçen yıl bir günde 36 bin 167 kişi giriş yapmıştı, bu sene 36 bin 965 kişi giriş yaptı. Yolcu giriş işlemleri sıkıntısız tamamlandı. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum.'' dedi.

Her yıl yapılan iyileştirmelerle, sınır kapılarında vatandaşların bekleme sürelerini düşürmeye çalıştıklarını ifade eden Özdemir, özellikle yoğun dönemlerde bu konuda çeşitli önlemler aldıklarını vurguladı.

Kapıkule'de geçiş yoğunluğunun yaşandığı dönemde vatandaşların gümrükten yaklaşık 1 saat 20 dakika sonra çıkış yapabildiğini anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

''Ne yaparsak yapalım bu süreyi sıfıra indirmemiz mümkün değil. Bazı günler çok yoğun oluyor. Yoğun olduğu dönemlerde bu süreyi asgari düzeye düşürmek için çalışıyoruz. Bununla ilgili Ön Beyan Sistemi hayata geçirildi. Şu anda uygulama oranları yüzde 10 civarında. Eğer vatandaşlarımız ön beyan yaparlarsa bekleme süreleri çok kısalacak. Ön beyan yaptıranlar kendileri için açılan özel perondan geçecek. Böylelikle bekleme süreleri ve yoğunluk da düşecek.''İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×