Kanadalı diplomat İslam’ı seçti

Kanada Dışişleri Bakanlığı'nda görevli diplomat Fred Jacques, Montreal Türk Kültür Merkezi’nde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu

Kanadalı diplomat İslam’ı seçti
21 Haziran 2016 Salı 19:07

MONTREAL (AA) – Kanada’nın Montreal kentinde bir diplomat, Montreal Türk Kültür Merkezi’nde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Montreal Türk Kültür Merkezi İmam-Hatibi Hamdi Selman Çetin AA’ya yaptığı açıklamada, uzun yıllar farklı dinleri araştıran Fred Jacques’in, Müslüman olduktan sonra da Farid ismini aldığını söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanlığı diplomatı olarak, uzun yıllar Hindistan, Gine, Özbekistan, Kuveyt, Fildişi Sahilleri ve birçok Afrika ülkesinde görev yapan Fred Jacques’in arayışının, 2014 yılında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti ile değiştiğini anlatan İmam Hamdi Selman Çetin, "kendisi Türklerden ve İslam’dan çok etkilenmiş" dedi.

Çetin, Fred Jacques’in Müslüman oluşunu şöyle anlattı:

‘’Fred Jacques, iki hafta önce telefonla aradı. Müslüman olmak istediğini bir Türk arkadaşı aracılığıyla iletti. Kendisine hafta sonları merkezimizde iftar yemekleri olduğunu, isterse orada merasimin yapılabileceğini söyledim. 20 Haziran günü için randevulaştık. Ottawa’da yaşıyor ama ihtidayı bir Türk camiinde yapmak istediği için çıkıp Montreal’e geldi. Sağlam bir katolik aileden geldiği halde pek çok dinden insanlarla temasta bulunduğunu, fakat bu dinler içinde İslam'ın insanın fıtratına en uygun din olduğunu ve bu sebeple müslüman olmak istediğini söyledi."

Jacques'in, Hinduizm, Budizm, Sihizmle gibi farklı inançlarla ilgili de çok ciddi araştırmalar yaptığını ifade eden Çetin, "Araştırmayı seven, Kur'an-ı Kerim'i bir kaç kere baştan sona incelemiş, dinimiz İslam ile alakalı yüzlerce makale okumuş.’’ diye konuştu.

-Annesi çok şaşırmış

Fred Jaques’in kendisine, dünyada terör ile İslam’ın yan yana getirilerek sadece İslam’a ve müslümanlığa değil insanlığa da çok zarar verildiğini anlattığını ifade eden Montreal Türk Kültür Merkezi İmam-Hatibi Hamdi Selman Çetin, "sohbetimizde, İslam'ın özellikle önyargılı kişilerin manipülasyon yapmaya çalıştıkları gibi bir din olmadığını ifade etti. Müslüman olmadan önce annesine müslüman olmak istediğini söylemiş. Annesi büyük bir şaşkınlıkla "Are you crazy?" (Sen deli misin?) diye çığlık atmış. Kendisi çok açık sözlü, samimi, hisli, içten tavırları olan bir kardeşimiz’’ diye konuştu.

-Türkiye’den çok etkilenmiş

Fred Jaques’in dinlerle ilgili arayışına, 2014 yılında gittiği Türkiye ziyaretinde nokta koyduğunu ifade eden Hamdi Selman Çetin, "Türkiye ziyaretinden çok etkilenmiş. Türk insanının örnek müslümanlar ve çok dürüst olduğunu da söyledi. Burada 3 kez Kelime-i Şehadet getirdi. Getirirken de, hem kendisi ağladı, hem bizi ağlattı. Biz de hep birlikte tekbir getirip kendisini tebrik ettik. Ona bir de hacdan getirdiğim seccade hediye ettim" dedi.

Montreal’deki görev süresi dolan Hamdi Selman Çetin, Fred Jacques ile birlikte 2011 yılından bu yana 8 kişinin Müslüman olmasına vesile olduklarını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×