Kamerun ordusunun işkence yaptığı iddiası

- Uluslararası Af Örgütü, ülkede binden fazla kişinin Boko Haram'a destek verdiği gerekçesiyle tutuklandığını ve bazılarının işkence sonucu öldüğünü belirtti

Kamerun ordusunun işkence yaptığı iddiası
14 Temmuz 2016 Perşembe 13:21

ANKARA (AA) - Uluslararası Af Örgütü, Kamerun güvenlik güçlerinin Boko Haram terör örgütüne karşı düzenlediği operasyonlarda binden fazla kişinin tutuklandığı, tutukluların son derece kötü koşullarda alıkonulduğu ve bunlardan bazılarının işkence sonucu öldüğü uyarısında bulundu.

Merkezi Londra'da bulunan örgütün, internet sitesinde yayımlanan "Haklı Dava, Hatalı Uygulama" adlı raporda Kamerun'un kuzeyinde Boko Haram'a karşı operasyonlar yürüten güvenlik güçlerinin ihsan hakları ihlallerinde bulunduğu ve uluslararası yasalara göre suç işlediği belirtildi.

Kamerun'da mağdurlar, şahitler ve ordu yetkilileri dahil 160 kişiyle görüşme yapılarak hazırlanan raporda, şimdiye kadar binden fazla kişinin Boko Haram'a destek verdiği gerekçesiyle tutuklandığı kaydedildi.

Hapishanelerdeki koşullara da değinilen raporda, 35 yatak kapasiteli Maroua hapishanesinde bin 500 kişinin kaldığına, hapishanelerde su olmadığına ve akraba ziyaretlerine izin verilmediğine dikkat çekildi.

Hükümet ve ordu yetkililerinin bilgi taleplerini yanıtsız bıraktığına işaret edilen raporda, işkence suçlamaları ve kayıp şahıslar hakkında herhangi soruşturma başlatılmadığı da bildirildi.

Örgütün Batı ve Orta Afrika'dan sorumlu Direktörü Alioune Tine da şunları ifade etti:

"Halkını Boko Haram'ın vahşetinden korumaya çalışan Kamerun'un haklı sebepleri var. Ancak yetkililer, keyfi tutuklamalar ve işkence gibi yanlış uygulamalara başvuruyor. Suç işlediğine dair kanıt olup olmadığına bakılmadan yüzlerce kişi tutuklandı. Aşırı derecede kalabalık ve son derece kötü koşullardaki hapishanelerde her hafta çok sayıda kişi ölüyor. Kamerun hükümeti, Boko Haram ile mücadelesini sürdürürken insan haklarına saygı duyacağına dair sözünü de tutmalı."

Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren Boko Haram örgütü, komşu ülke Kamerun'da da saldırı düzenliyor. Örgütün Kamerun'daki şiddet eylemleri nedeniyle 170 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı öngörülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×