"Kalp hastaları hekim kontrolünde oruç tutabilir"

- Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Avcı: - "Ramazan orucu, verdiği manevi huzurun yanı sıra, beden sağlığı açısından da faydalar içermekte. Söz konusu faydalar, kalp hastası olan hastalarımız için de geçerli" - "Dolayısıyla hastalar hekim kontrolünden geçtikten sonra, durumlarının elverişli olması halinde, yine hekimlerinin gözetiminde oruç tutabilir" - "Geçirdiği kalp krizleriyle kalp yetersizliği başlamış, hareket halindeyken ya da hareketsizken nefes darlığı yakınması olan, vücutta su toplanması veya kilo artışı görülen kalp hastaları oruç tutamazlar"

04 Haziran 2016 Cumartesi 11:02

İSTANBUL (AA) - HATİCE ŞENSES - Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, kalp hastası olan fakat herhangi bir şikayeti olmaksızın tedavisini kontrollü şekilde sürdüren bireylerin, beslenme ve ilaç düzenini sağlamaları halinde oruç tutabileceklerini bildirdi.

Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın gelmesiyle artan hava sıcaklıklarının, kalp hastaları için risk faktörü oluşturduğunu ifade ederek, bu kişilerin sıcak hava da göz önünde bulundurularak, ramazanda nasıl beslenmesi gerektiğine yönelik bilgi verdi.

Uzun ve sıcak yaz günlerinde "Kalp hastaları oruç tutabilir mi?", "Kalp hastaları, oruç tutarken nelere dikkat etmeli?" gibi sorularıh çok fazla gündeme geldiğini belirten Avcı, "Ramazan orucu, verdiği manevi huzurun yanı sıra, beden sağlığı açısından da faydalar içermekte. Söz konusu faydalar, kalp hastası olan hastalarımız için de geçerli. Dolayısıyla hastalar hekim kontrolünden geçtikten sonra, durumlarının elverişli olması halinde, yine hekimlerinin gözetiminde oruç tutabilir." dedi.

Prof. Dr. Avcı, oruç sayesinde karaciğer ve sindirim sisteminin dinlenme fırsatı bulduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sindirim sistemi dinlenme halindeyken, vücuttaki diğer organların da kanlanması ve çalışma verimi artıyor. Şeker hastalarında kan şekeri kontrolü, hipertansiyon hastalarında ise kan basıncı kontrolü kolaylaşıyor. Kanda yağ düzeyleri düşüyor, yararlı kolesterol yükseliyor. Vücutta depolanmış yağlar eriyor, birkaç kilo zayıflanıyor. Kemik iliği uyarılıyor, kan yapımı artıyor. Vücut, zararlı maddelerden temizleniyor, bağışıklık sistemi güçleniyor. Kalp, damar, kanser gibi hastalıklara karşı direnç artıyor."

- "Oruç nefes darlığı yakınması olanlar için riskli"

Avcı, baypas ameliyatı, balon-stent tedavisi ya da kalp pili uygulamasından sonra herhangi bir yakınması olmaksızın evinde ve işinde aktif yaşantısına devam edebilen kalp hastalarının, ilaçları günde iki kez alınacak şekilde ayarlanarak ve oruç tutan herkes için geçerli olan beslenme kurallarına uyarak, ibadetlerini yerine getirebileceğini söyledi.

Ancak koroner kalp hastalığı olup, geçirdiği baypas ameliyatı ya da balon-stent tedavisinden sonra, hareket halindeyken ya da hareketsizken göğüs ağrısı yakınmaları yeniden ortaya çıkmış olan hastaların oruç tutmasının riskli olabileceğine işaret eden Avcı, şunları aktardı:

"Yine doğal baypas tedavisi görmemiş ve bu yakınmalardan kurtulma şansı bulamamış, kullandığı birçok ilaca rağmen yakınmaları devam eden ve kalp krizi riski olan hastalar da oruç tutmamalıdır. Ayrıca, geçirdiği kalp krizleriyle kalp yetersizliği başlamış, hareket halindeyken ya da hareketsizken nefes darlığı yakınması olan, vücutta su toplanması veya kilo artışı görülen kalp hastaları da oruç tutamazlar. Buna ek olarak, yüksek tansiyonu olup, kullandığı ilaçlara rağmen kan basıncı sık sık yükselme ve düşme gösteren hastalarla şeker hastaları da oruç tutmamalıdır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×