Kalbine yerleştirilen kök hücre umudu oldu

- Kalp nakli olması gereken 14 yaşındaki hastanın kendi dokusundan alınan mercimek büyüklüğündeki kök hücre, belli aralıklarla gencin kalbine anjiyo ile yerleştirildi - Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ödemiş: - "Bizim ektiğimiz bu kök hücreler aynen tohum gibi yeniden yeşeriyor ve kalp hücreleri olarak çocuğa fonksiyon veren sağlıklı bir kalbe doğru dönüşmesini sağlıyor."

Kalbine yerleştirilen kök hücre umudu oldu
06 Haziran 2016 Pazartesi 12:52

İSTANBUL (AA) - Geçirdiği enfeksiyon nedeniyle kalp kası çalışamaz hale gelen ve bu nedenle yaşaması için nakil olması gereken 14 yaşındaki Akın Akpınar, kendi dokusundan alınan kök hücrenin belirli aralıklarla anjiyo ile kalbine yerleştirilmesiyle hayata tutundu.

Acıbadem Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, henüz 14 yaşında olan Akpınar'ın, geçirdiği enfeksiyon nedeniyle kalbinde ciddi hasar oluştu.

Bunun üzerine sağlığı giderek bozulan ve yapılan tetkiklerde acil kalp nakli yapılması gerektiği ortaya çıkan Akpınar, üniversitenin Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş'e başvurdu.

Bunun üzerine Prof. Dr. Ödemiş ile kök hücre çalışmalarıyla dikkat çeken Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı çalışmaya başladı.

Bu kapsamda, hastanın kendi dokusundan mercimek büyüklüğünde alınan ve gerekli işlemlerden geçirilen kök hücre, 1 yıl zaman içerisinde belli aralıklarla, gencin kalbine anjiyo ile yerleştirildi.

- "Bugün aldığımız sonuçlara göre iyi ki bu yola girmişiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Ender Ödemiş, Akpınar'da, viral enfeksiyon sonrasında kalbin kasılmasını ve fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan hücrelerde belirgin miktarda ölme, yok olma ve fonksiyonlarını yerine getirememenin söz konusu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bizim ektiğimiz bu kök hücreler aynen tohum gibi yeniden yeşeriyor ve kalp hücreleri olarak çocuğa fonksiyon veren sağlıklı bir kalbe doğru dönüşmesini sağlıyor. Akın'ı muayene ettiğimde, acil kalp nakli olması gereken bir haldeydi. Nefes alamamaktan dolayı uykusuzluk problemi yaşıyor, hiçbir şey yiyemiyor, yediğini de kusmak zorunda kalıyor, hastanelerden çıkamıyor, devamlı damardan kalp desteği ilaçlarını alması gerekiyordu. Biz de Akın'ın kendisine uygun bir kalp bulunma sürecindeyken kök hücre tedavisini de yapma kararı verdik ve bu yola girdik. Bugün aldığımız sonuçlara göre iyi ki de bu yola girmişiz."

- "Hayata yeniden umutla bakıyorum"

Prof. Dr. Ercüment Ovalı da Akpınar'ın başlangıçta kalp nakline acil ihtiyaç duyan bir genç olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu yöntemin her hastada yüzde 100 başarılı olacağını söyleyemeyiz ama rahatlıkla kalp naklinden başka şansı kalmamış hastalar için ümit olduğu kesin. Yine de uzun vadeli sonucunu görmeliyiz. Akın'ın eğer önümüzde 6 aylık süreçte de benzeri iyileşmesi devam ederse veya benzer halini korursa çok başarılı bir sonuç alacağız. Örneğin Akın'ın ilk müracaat ettiğinde yüzde 20 çalışan kalp kası değil daha kötüye gitmek, bugün yüzde 35'lere ulaştı yani ciddi düzelme sağladı."

Akın Akpınar da yaşamın kıyısına gelmişken, kök hücre nakliyle hayata yeniden tutunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Artık evden dışarı çıkabiliyorum. Şikayetlerimin bir bir yok olmasının mutluluğunu yaşıyorum. Yeniden hayata döndüğümü hissediyorum, yeniden hayata umutla bakıyorum. Sonucun çok başarılı olacağına tüm kalbimle inanıyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×