Japonya'dan Tacikistan'a 17,5 milyon dolarlık hibe yardımı

- Japonya'nın sağlayacağı hibe yardımı ile ülkede asfalt-beton fabrikası inşa edilecek, ayrıca karayolu yapımı, onarımı ve modernizasyonu için araç-gereç ve teçhizat satın alınacak

Japonya'dan Tacikistan'a 17,5 milyon dolarlık hibe yardımı
06 Mayıs 2016 Cuma 19:20

TAŞKENT (AA) – Japonya hükumeti, karayollarının yapımı, onarımı ve modernizasyonu çalışmalarında kullanılacak araç-gereç ve teçhizat alımı için Tacikistan hükumetine 17,5 milyon dolarlık hibe yardımı sağlayacak.

Japonya hükumetinin Tacikistan'daki karayollarının yapımı, onarımı ve modernizasyonu çalışmaları için 17,5 milyon dolarlık mali yardım yapılmasına ilişkin anlaşma Tacikistan hükumeti adına Dışişleri Bakanı Siraceddin Aslov ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansının (JICA) Duşanbe Temsilcisi İshi Kieshi tarafından imzalandı.

Taraflar arasında imzalanan anlaşmaya göre, Japonya hükumetinin Tacikistan'a sağlayacağı 17,5 milyon dolar ile asfalt-beton fabrikası inşa edilecek, ayrıca ülkedeki karayollarının yapımı, onarımı ve modernizasyonunda kullanılmak üzere araç-gereç ve teçhizatlar satın alınacak.

Söz konusu asfalt-beton fabrikası ve karayolu yapımı, onarımı ve modernizasyonunda kullanılacak araç-gereç ve teçhizat ülkenin kuzeyindeki Soğd ve doğusundaki Hatlon vilayetlerine teslim edilecek.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı, 2014 yılında ülkenin Hisar ve Korgantepe vilayetlerine de asfalt-beton fabrikası ve kara yolu yapımında kullanılacak araç-gereç ve teçhizatların temin edilmesine ilişkin projeyi finanse etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×