İzmir'deki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili dava

- Hatay'daki eylemde Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle İzmir'de düzenlenen izinsiz gösteriye katılan 81 kişinin yargılandığı davanın görülmesine devam edildi

İzmir'deki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili dava
26 Eylül 2016 Pazartesi 14:35

İZMİR (AA) - Hatay'daki Gezi Parkı eyleminde Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle İzmir'de düzenlenen izinsiz gösteriye katılan 81 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, "2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etmek", "Görevli memura mukavemet", "Kamu malına zarar vermek", "Kişi malına zarar vermek" suçlarından tutuksuz yargılanan 9 sanık ve avukatları hazır bulundu. Sanık eski HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur ise duruşmada yer almadı.

Sanık Erdem E, Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümüne tepki göstermek adına Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde organize edilen eyleme katıldığını, buradan Basmane semtine doğru yürüyüşe geçerek basın açıklaması yapmayı ve sonra da dağılmayı planladıklarını ileri sürerek, güvenlik güçlerinin herhangi bir uyarıda bulunmadan TOMA, su ve biber gazı kullanarak gruba müdahale ettiğini, ardından grubun dağıldığını savundu.

Güvenlik güçlerine, emniyet araçlarına ve çevreye zarar vermediğini savunan Erdem E, suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Sanık Samet Ç, Anayasa'nın kendisine verdiği hakkı kullanarak eyleme katıldığını, polisin müdahalesine kadar herhangi bir taşkınlıkta bulunmadığını savunarak, müdahalenin ardından nerden geldiğini tespit edemediği bir taşın kafasına isabet etmesi nedeniyle yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Diğer sanıklar yaptıkları savunmada, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması talebinde bulundu.

Mahkeme, savunması alınmayanlarla ilgili işlem yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Hatay'daki izinsiz gösteride Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için 10 Eylül 2013'te Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan bir grup, slogan atarak Basmane Meydanı'na yürümüş, meydana girişi engellemek için konulan bariyerleri geçmeye çalışan gruba polis biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etmiş, polis araçlarına taş atan ve çevredeki çöp bidonlarını deviren göstericiler daha sonra Gündoğdu Meydanı'na yürümüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×