İzmir Adliyesindeki PDY soruşturması

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca "adliyede kadrolaşma ve fişleme" ile "bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddiaları üzerine PDY'ye ilişkin hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi

İzmir Adliyesindeki PDY soruşturması
29 Nisan 2016 Cuma 10:46

 İzmir'de "adliyede kadrolaşma ve fişleme" ile "bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddialarıyla ilgili "Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY)" yönelik hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan Sorumlu Başsavcı Vekili Okan Bato, "adliyede kadrolaşma ve fişleme" ile "bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddiaları üzerine PDY'ye ilişkin hazırladığı iddianameyi mahkemeye göndermişti.

İddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, 3'ü tutuklu 8 sanığa, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında, "terör örgütü üyesi olmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" gibi suçlamalar yöneltiliyor.

İddianamede aralarında hakim ve savcıların da olduğu 41 müşteki yer alıyor.

Olay

İzmir'in Merkez, Karşıyaka, Torbalı, Menemen ilçeleri ile Manisa'da 23 Şubat 2015'te Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) yönelik " Adliyede kadrolaşma ve fişleme" ile "bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddiaları üzerine operasyon yapılmıştı.

Zanlıların, savcı ve hakimler hakında da "PDY ile bağlantılarına göre" fişleme yaptıkları, örgüte yönelik soruşturmalarla ilgili bilgileri de UYAP sistemi üzerinden temin ederek örgüt mensuplarına aktardığı, adliyeye personel alımlarına yönelik mülakatları etkilemek ve PDY üyelerinin önünü açmak amacıyla yüksek puan alan diğer adayları "PDY üyesi" olarak fişlediği, böylelikle örgüt üyesi olmayan adayların elenmelerini ve örgüte yakın adayların adliyede kadrolaşmalarını sağladığı iddia edilmişti. Gözaltına alınan kişilerin evlerinde yapılan aramalarda "İzmir'deki delillerin karartılmasına yönelik dava" ile ilgili hakim, savcı ve adliye personeli hakkında belgeler ele geçirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×