İZBAN'daki grev

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: - "Grevi bitirmek için önümüzdeki günlerde Ankara'da TCDD Genel Müdürü, Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile görüşeceğim. Sendikanın genel başkanından da randevu talep ettim"

İZBAN'daki grev
14 Kasım 2016 Pazartesi 22:33

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN'da 8 Kasım'da başlayan greve ilişkin, "Grevi bitirmek için önümüzdeki günlerde Ankara'da TCDD Genel Müdürü, Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile görüşeceğim. Sendikanın genel başkanından da randevu talep ettim." dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı ilk toplantısı, Kocaoğlu başkanlığında belediye meclis salonunda yapıldı.

Toplantıda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İZBAN'daki "krizin" haziran ayından bu yana kendini belli ettiğini, buna rağmen büyükşehir belediyesinin önlem almadığını savundu.

İzmirlilerin mağdur edildiğini belirten Doğan, "Kent insanı ulaşım çilesi yaşamaya devam ediyor. Dün itibarıyla İZBAN'nın maddi kaybı 1 milyon 620 bin lira olarak hesaplandı. Oysa sözleşmede işçilerin istediği maaş farkı hesaplandığında 620 bin lira olduğu gözüküyor. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının daha fazla inisiyatif almasını bekliyoruz." diye konuştu.

Doğan, İZBAN'daki grevin iyi niyet sarf edilirse biteceğini kaydederek, "Ancak kaygınızı çok iyi anlıyoruz. Eğer bu sözleşme yapılırsa Büyükşehir Belediyesine bağlı 11 şirket var, Metro AŞ dışında hepsi zarar ediyor, bu durum onlara yansır mı diye kaygılanıyorsunuz." dedi.

Doğan ve İZBAN greviyle ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler nedeniyle AK Parti İl Başkanı Bülent Delican'ı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Doğan'nın eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu da grevi bitirmek için "işin göbeğinde" olduğunu ifade etti.

İZBAN işçilerinin üye olduğu Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi yönetimiyle bugün görüştüğünü aktaran Kocaoğlu, "TCDD Genel Müdürü, Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nı arayacağım. Grevi bitirmek için önümüzdeki günlerde Ankara'da TCDD Genel Müdürü, Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile görüşeceğim. Sendikanın genel başkanından da randevu talep ettim." ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×