İtalya Savunma Bakanı Pinotti Irak'ta

- Irak Başbakanı İbadi, Pinotti'yi Bağdat'taki ofisinde kabul etti

İtalya Savunma Bakanı Pinotti Irak'ta
09 Mayıs 2016 Pazartesi 22:44

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkesini ziyaret eden İtalya Savunma Bakanı Ronerta Pinotti ile Bağdat'taki ofisinde bir araya geldi.

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İbadi ve Pinotti'nin başkentteki görüşmesinde, iki ülke arasındaki askeri ve güvenlik ilişkilerinin geliştirilmesi, sığınmacıların evlerine geri dönmesi ve Musul Barajı'nın bakımını üstlenen İtalyan şirketlerinin durumu ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başbakan İbadi, "DAEŞ çeteleri büyük ölçüde gerileme yaşıyor. Nihai zaferi elde etmek için tüm topraklarımızı kurtarmaya devam edeceğiz. Uluslararası hava ve silahlandırma desteği önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Haydar el-İbadi ayrıca, Irak'ta özellikle ekonomik alanda olmak üzere tüm alanlarda başlattıkları reformlara devam edeceklerini de ifade etti.

Ronerta Pinotti de Irak'ı tüm alanlarda desteklediklerini dile getirerek, Iraklı güçlerin eğitimi için gelişmiş programlar hazırladıklarını belirtti.

Pinotti, daha sonra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelmek için Erbil kentine geçti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×