İsviçre'ye sığınan mültecilerin yarısından fazlası kayıp

- İsviçre Göç Devlet Sekreteri Gattiker: - "Ülkemize sığınma talebinde bulunan kişilerin yüzde 50 ila 60 arasındaki kısmı yaz döneminde ortadan kayboldu"

İsviçre'ye sığınan mültecilerin yarısından fazlası kayıp
10 Eylül 2016 Cumartesi 17:05

CENEVRE (AA) - İsviçre Göç Devlet Sekreteri Mario Gattiker, ülkeye sığınma talebinde bulunan kişilerin yüzde 50-60'ının yaz döneminde ortadan kaybolduğunu açıkladı.

Gattiker, İsviçre basınına yaptığı açıklamada, sığınmacıların genellikle haziran ve temmuz arasında yaptıkları resmi başvurudan hemen önce vaya sonra gerekli incelemeden kaçmak için izlerini kaybettirdiklerini belirtti.

Akdeniz güzergahını geçen sığınmacıların, özellikle Avrupa'nın göç politikasını değiştirdikten sonra kuzeyden yollarına devam ettiğine dikkat çeken Gattiker, "Sığınmacılar için bazı hedef ülkeler, orada yürütülen politikalara bağlı olarak daha ayrıcalıklı." diye konuştu.

İsviçre'nin istikrarlı bir şekilde yasaları uygulamasından dolayı sığınmacıların geldikleri ülkelere iade edileceklerini bildiklerini savunan Gattiker, ülkesindeki sığınmacıların kayıplara karışmasını da buna bağladı.

Başvuru sahiplerinin yüzde 40'a yakınının resmi olarak sığınma başvurusu yapmadan hemen önce, yüzde 20'lik kısmının da başvuruyu yaptıktan sonraki ilk günlerde sırra kadem bastığını anlatan Gattiker, "Biz gerçekten acil durumun çok ötesindeyiz." ifadesini kullandı.

Gattiker, Almanya'ya kaçan sığınmacıların ise bu ülkedeki resmi makamların karar aşamasının uzun sürmesi ve iş bulma şansının daha yüksek olması gibi nedenlerden dolayı daha iyimser olduklarını sözlerine ekledi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×