İstinafta giyilecek cübbeler belirlendi

- HSYK, istinaf mahkemelerinde görev yapacak hakim ve savcıların giyeceği cübbeleri belirledi

İstinafta giyilecek cübbeler belirlendi
24 Haziran 2016 Cuma 11:42

ANKARA (AA) - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), istinaf mahkemelerinde çalışacak hakim ve savcıların giyeceği cübbeleri belirledi.

Hakim ve Savcıların Resmi Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bölge adliye mahkemesi başkanı ve cumhuriyet başsavcısı ile bölge idare mahkemesi başkanı, daire başkanları ve üyeleri ile savcılar, siyah kumaştan yapılmış, yaka kenarları ve kol ağızlarında üçer sarı şerit bulunan, model uygulama şal yaka ve geniş reglan kollu düğmesiz cübbe giyecek.

Bu cübbelerin yakaları ile iki kol ağzının iç ve dışında, bölge adliye mahkemesi başkanı, cumhuriyet başsavcısı, ceza dairesi başkanı ve üyeleri ile savcılar için kırmızı, hukuk dairesi başkanı ve üyeleri için yeşil, bölge idare mahkemesi başkanı, daire başkanı ve üyeleri için gri renkli saten bulunacak.

Bölge adliye mahkemesi cumhuriyet başsavcıları ile savcılar için ayrıca cübbenin sağ ön parçasının göğüs ortasında yakanın hemen yanında yer alan sim sarı düğmenin altından çıkan ve sağ kol altında yer alan dikişte biten, üçlü sarkık biçimde (kısa, orta, uzun) duran sarı simden yapılmış örgü kordon yer alacak.

Ayrıca, hakim ve savcıların yaka ve kollarına farklı sayı ve uzunluklarda defne dalı biçiminde sarı sırma desen işlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×