İstanbul'da aslan ve ayının kaybolduğu iddiası

- İstanbul'da bir aslan ve bir ayının kaybolduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge yetkileri, söz konusu hayvanların 4 ay önce terk edildikleri alışveriş merkezinin bahçesinden Bursa'daki Karacabey Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine nakledildiğini belirtti

İstanbul'da aslan ve ayının kaybolduğu iddiası
10 Temmuz 2016 Pazar 17:48

İSTANBUL (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul'da bir aslan ve bir ayının kaybolduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Yetkililer, bazı basın-yayın organlarında yer alan "İstanbul'da kaybolan 1 aslan ile 2 ayının arandığı" haberlerinin doğru olmadığını belirtti.

Müdürlük ekiplerinin, geçen yıl Esenyurt'taki bir alışveriş merkezinin bahçesine gösteri için kurulan sirkte denetim yaptığını aktaran yetkililer, denetimlerde bir aslan ve ayının kayıt altına alındığını dile getirdi.

Bu yıl 4 Mart'ta "Esenyurt'taki bir alışveriş merkezi bahçesinde, sirk hayvanlarının sahibi tarafından terk edildiği, aslan ve ayının dar kafeslerde tutulduğu, bakımlarının ve beslenmelerinin yapılmadığı, hayvanların yırtıcı olması sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından tedirginlik duyulduğu" ihbarı üzerine çalışma başlatıldığını ifade eden yetkililer, söz konusu hayvanların 8 Mart'ta Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na istinaden, tutuldukları yerden alınarak, Bursa'daki Karacabey Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine nakledildiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×