İstanbul Büyükşehir Belediyesinin "Engelliler Haftası" etkinlikleri

- Engelliler Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte asker kınası yakılacak engelliler, bir günlük askerlik yapacak - Florya Engelliler Yaz Kampı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen engelliler ve yakınlarının katılımıyla 22. kez hizmete açılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin
06 Mayıs 2016 Cuma 12:20

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü, Engelliler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, engelli gençlerin ve ailelerinin asker ocağı heyecanını yaşayabilmeleri için "Asker Kınası Merasimi" yapılacak. Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı Kız Kulesi Salonu'nda 9 Mayıs'ta düzenlenecek etkinlik, geleneğe uygun şekilde davullu zurnalı olacak, engelliler asker kınası kıyafetleri giyecek.

Törende engelli gençlere, anneleri ve yakınları tarafından kınalar yakılacak, türküler söylenecek. Engelliler Müdürlüğü'nden hizmet alan 200'e yakın engelli ve ailesinin katılacağı etkinlikte gençler askere gitme heyecanını, aileler de çocuklarını askere gönderme onurunu yaşayacak.

- 1 günlük askerlik

Etkinlikler kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen "1 Günlük Temsili Asker Uğurlaması" programı da bu yıl Eyüp Meydan'ında gerçekleştirilecek.

Kentin farklı ilçelerinden asker uğurlaması için bir araya gelen engelli gençler, Hasdal Kışlası ile Sancaktepe'deki 23. Piyade Alayı'na uğurlanacak. 13 Mayıs'ta 08.30'da başlayacak uğurlama töreni, kınalar yakılacak ve dualar edilerek gerçekleştirilecek.

Ücretsiz olarak Hasdal Kışlası ve Sancaktepe'ye taşınacak engelliler, gün boyunca temsili askerlik yapacak.

- Yaz kampı

Engelliler Haftası kapsamında ayrıca, Florya Engelliler Yaz Kampı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen engelliler ve yakınlarının katılımıyla 22. kez hizmete açılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımının beklendiği kampın açılışı, 12 Mayıs'ta yapılacak.

Açılışta, engelli müzisyenlerden oluşan İSEM Müzik ve Gösteri Sanatları Toplulukları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müzik Grupları sahne alarak "Yetenek Gösterileri" ve "Yetenek Konserleri" gerçekleştirecek.

Dünyada engelli ve ailelerine hizmet veren tek yaz kampı özelliği bulunan Florya Engelliler Yaz Kampı, denize karşı 60 bin metrekare alana yayılan doğası, televizyon, klima, 24 saat sıcak su imkanı, telefon, kamelya ve çiçek bahçesine sahip 55 müstakil kamp evi ile engelli ve ailelerine 1 haftalık ücretsiz tatil imkanı sunacak.

Kafeterya, çocuk bahçesi, internet kafe, süs havuzu, yürüyüş parkurları, voleybol- basketbol sahası, masa tenisi ve satranç oyun alanlarının bulunduğu kampta engelliler ve yakınları 9–15 Mayıs arasında kalacak. Kamp sakinleri için ayrıca boğaz turu yapılacak, Panorama 1453, Miniatürk, Koç Müzesi, Havacılık Müzesi ve Akvaryum gezisi düzenlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×