“İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar“ hizmete hazır

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, "Tesiste binlerce yetenekli öğrencimiz bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapma imkanı bulacak. Burada geleceğin bilim adamlarının ve mucitlerinin yetişeceğine inanıyorum" dedi

“İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar“ hizmete hazır
22 Nisan 2016 Cuma 15:48

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar"ı inceledi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, 35 bin metrekare kapalı alana sahip ve önümüzdeki ekim ayında hizmete girecek "İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar"ı ziyaret eden Tekin, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Binayı çok beğendiğini dile getiren Tekin, merkezin, Türkiye'nin inovasyon ve bilim üretme merkezi olacağına inandığını belirtti.
Merkezin, gelişen Türkiye'ye katkı sunacağına inancının tam olduğunu vurgulayan Tekin, "Tesiste binlerce yetenekli öğrencimiz bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapma imkanı bulacak. Burada geleceğin bilim adamlarının ve mucitlerinin yetişeceğine inanıyorum. Batı ülkelerindeki muadilleri ile yarışır nitelikte bir kurumu ülkemize kazandırdıkları için Üsküdar Belediyesi ve Asal Bilim yöneticilerine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Asal Bilim Yönetim Kurulu Başkanı Esat Ertaç Erbesler de dünya standartlarında inşa edilen, bilime olan ilgiyi artırması beklenen çok amaçlı komplekste, bu ilginin teknolojik yatırıma ve bilimsel üretime geçirilmesinin amaçlandığını aktardı.

Tesiste yetenekli gençlerin potansiyellerinin ortaya çıkacağını vurgulayan Erbesler, şu bilgileri verdi:
"Bilimsel çalışmaların yapılacağı, üniversite düzeyinde 6 atölye ve laboratuvar bulunuyor. Atölyeler, her yıl 25 bin öğrencinin yararlanmasına imkan sağlayacak bir potansiyeli barındırıyor. Ayrıca, her yıl en az 500 özel ve yetenekli çocuk ve gencin bilimsel araştırma yapmasına, uluslararası yarışmalara katılmasına ve geliştirdiği projenin patent alımına destek sağlanacak. Keşiflerin ilgili sanayi kurumlarına yönlendirilmesi sağlanacak. Yakında sponsorluk görüşmelerine de başlayacağız. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine önem veren, uygulayan ve destekleyen ulusal ve uluslararası markalar ile birlikte proje yapmayı hedefliyoruz."

İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar

İstanbul Bilim Merkezi Üsküdar’ın, uzay, uydu teknolojileri, doğa bilimleri, robotik ve tıp teknolojileri alanında özel galerileri, atölye ve Ar-Ge çalışmaları, her yaş kuşağına hitap edecek etkinlik modülleri ile vatandaşların bilim ve teknoloji alanındaki farkındalığını artırması hedefleniyor.
Türkiye’nin en büyük sergi alanlarına ve bilim müzesine sahip olacak merkezde, çok amaçlı salonlar, sıra dışı bir konferans salonu, fitness alanları ve iki yüzme havuzu da yer alıyor.

Türkiye'nin en büyük Gezegen Evi de İstanbul Bilim Merkezi’nde faaliyet gösterecek. 54 metre yüksekliğindeki "Gözlem Kulesi" ise ziyaretçilere dijital dürbün ile İstanbul’un eski ve yeni halini seyretme imkanı sunacak. Dev kompleksin yıllık en az 450 bin yerli ve yabancı misafiri ağırlaması bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×