İsrail'in Filistinlilere ait yapıları yıkması

- Filistin Dışişleri Bakanlığı, Ağvar'daki bir ilkokulun yıkılmasını önlemek için uluslararası camiayı harekete geçmeye çağırdı

İsrail'in Filistinlilere ait yapıları yıkması
15 Ağustos 2016 Pazartesi 23:26

RAMALLAH (AA) - Filistin Dışişleri Bakanlığı, Ağvar bölgesindeki El-Han el-Ahmar İlkokulu'nun yıkılmasıyla ilgili kararının durdurulması için uluslararası camiayı harekete geçmeye çağırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 170 öğrencisi olan okulun yıkılması kararının, Filistin topraklarında önemli noktalardaki Bedevi topluluklarına karşı İsrail yönetiminin başlattığı amansız saldırı çerçevesinde alınmış keyfi bir karar olduğu ifade edildi.

C bölgesi olarak adlandırılan tüm bölgelerin işgal edilmiş topraklar olduğunun ve Filistin devletinden ayrılamayacağının belirtildiği açıklamada, uluslararası topluma ve AB'ye kararından vazgeçmesi için İsrail'e baskı uygulama çağrısı yapıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce C bölgesinde olduğu gerekçesiyle okulun kapatılıp yıkılmasına karar vermişti.

Ürdün sınırına komşu ve verimli topraklarıyla bilinen Ağvar bölgesinde 10 bin Filistinli yaşıyor. Beş bini Kuzey Ağvar bölgesinde yaşayan bu Filistinlilere ev inşa etme ruhsatı verilmediği için çinko baraka ve çadırlarda barınıyorlar. İsrail, bu bölgenin Batı Şeria'da kendi idaresinde bulunduğu gerekçesiyle ruhsat vermediği Filistinlilerin yapılarını sık sık yıkıyor. Ağvar'daki Filistinlilerin sayısı 1967 yılı öncesinde 320 bin iken, İsrail'in uygulamaları sonucunda bu sayının bugün 60 bine düştüğü belirtiliyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin "idare ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×