İsrail'de ezan yasağı yasa tasarısına tepki

- 1948 Filistin İslami Hareketi: - "Ezanların yasaklanması kırmızı çizgidir, güçlü ve tereddütsüz bir şekilde buna karşı koyulacaktır"

İsrail'de ezan yasağı yasa tasarısına tepki
18 Kasım 2016 Cuma 21:39

KUDÜS (AA) - 1948 Filistin İslami Hareketince, İsrail'de "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına direnileceği bildirildi.

Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ezanların yasaklanması kırmızı çizgidir, güçlü ve tereddütsüz bir şekilde buna karşı koyulacaktır. Bize ve onurumuza karşı açılan bu savaş karşısında elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız." ifadesine yer verildi.

Filistin halkına her türlü yola müracaat ederek, yasa tasarısına karşı koyma çağrısının yapıldığı açıklamada, bunun için Filistinlilerin birlikte hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının yürürlüğe girmesi için İsrail Meclisi Knesset'te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı daha önce de birçok kez gündeme gelmiş, ancak kanunlaşmamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×