İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerden açlık grevi

- Fas'taki İslami Ulusal Kongre, Filistinli tutukluların hayatlarının kurtarılması için çağrıda bulundu

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerden açlık grevi
05 Ağustos 2016 Cuma 02:20

RABAT (AA) - Fas'taki İslami Ulusal Kongre, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutukluların hayatlarının kurtarılması için çağrıda bulundu.

İslami Ulusal Kongreden yapılan açıklamada, "uluslararası toplum ve dünyadaki tüm özgür haklar, 50 günü aşkın süredir açlık grevi yapan ve sağlık durumu kötüye giden Filistinli tutuklu Bilal Kayid başta olmak üzere açlık grevindeki tüm Filistinlileri kurtarmak ve siyonistleri, Filistinlilere yönelik adaletsiz kararlarından geri adım atmaya zorlamak için acilen müdahale etmeye" çağrıldı.

Açıklamada, İsrail'in tüm uluslararası ve bölgesel örgütlerden çıkarılması, Filistinlilere yönelik işlenen suçların sorumlularının yargıya hesap vermesi gerektiği ifade edildi.

İsrail'in ihlallerine ses çıkarmayan Müslüman liderlerin ve uluslararası toplumun sessizliğinin kınandığı açıklamada, İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklularla dayanışma içerisinde olunduğu vurgulandı.

Hamas, İsrail hapishanelerindeki 300'den fazla mensubunun, maruz kaldıkları baskı ve aşağılama politikasına tepki amacıyla dün açlık grevi başlattığını duyurmuştu.

İsrail makamları, haziran ayında 14,5 yıllık mahkumiyeti sona eren Filistin'in Nablus kentinden Bilal Kayid hakkında 6 ay idari tutukluluk kararı vermişti. Kayid de kararı protesto için açlık grevine başlamıştı.

Kayid'e destek vermek için Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden tutuklular da açlık grevine başlamış, geçen pazartesi günü itibariyle grev yapanların sayısı 100'e ulaşmıştı.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×